Βόλος-Ολυμπιακός 2-2: Κόκκινες κάρτες, πέναλτι, ακυρωθέντα γκολ, ένταση και παράπονα για τη διαιτησία - iefimerida.gr

Βόλος-Ολυμπιακός, Super League
Βόλος-Ολυμπιακός, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Βόλος και Ολυμπιακός έμειναν στο 2-2 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, για τη 13η αγωνιστική της Super League, σε ένα επεισοδιακό ματς.

Ο Ρέτσος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 18', μετά από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε και ο ρέφερι το καταλόγισε με τη χρήση VAR. Ο Μωραΐτης είδε τον Πασχαλάκη να αποκρούει την εκτέλεσή του, αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ελ Κααμπί ισοφάρισε επίσης με εκτέλεση πέναλτι για τους «ερυθρόλευκους», ενώ στο 45'+12' αποβλήθηκε ο Μύγας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Θεσσαλοί πήραν ξανά προβάδισμα και πάλι από τα 11 βήματα στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Γκαρσία να ευστοχεί, ενώ οι Πειραιώτες ισοφάρισαν εκ νέου τρία λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Καλογερόπουλου.

Στο 61' ο Ολυμπιακός έκανε το 2-3 με τον Μασούρα, με τον VAR να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ, φάση η οποία ξεσήκωσε τις αντιδράσεις των «ερυθρολεύκων».

Στο 90' ο Ελ Κααμπί σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε και πάλι για οφσάιντ του Ελ Αραμπί μετά από χρήση του VAR, ενώ στη συνέχεια επικράτησε ένταση στον περιβάλλοντα χώρο του Πανθεσσαλικού, με την αστυνομία να κάνει χρήση χημικών και το ματς να διακόπτεται προσωρινά.

Εν τέλει, οι ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο λίγη ώρα αργότερα και το ματς ολοκληρώθηκε.