Basket League: Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός, 97-73 τον Άρη και πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά - iefimerida.gr

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη για την προημιτελική σειρά της Basket League / Φωτογραφία: Intime-ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει το Άρη με 97-73 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά της Basket League.

Ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μια... προπόνηση ενόψει των νοκ άουτ αγώνων με τη Φενέρμπαχτσε για τη Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν εύκολα το 1-0 στη σειρά με τους Θεσσαλονικείς και θέλουν να «καθαρίσουν» την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League όσο γίνεται πιο εύκολα.

Οι Πειραιώτες θα έχουν την ευκαιρία να «σκουπίσουν» την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη το προσεχές Σάββατο (22/4, 16:00) στο Αλεξάνδρειο.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις το πρώτο δεκάλεπτο για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και στη συνέχεια να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Σάσα Βεζένκοβ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Τζέι Ντι Νότε με 15 πόντους.

Basket League: Ο Ολυμπιακός τελείωσε την υπόθεση νίκη από το πρώτο 10λεπτο

«Χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με τον Φαλ και από την περιφέρεια με τον Βεζένκοβ, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο 7' (18-8), ενώ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-4, κλείνοντας τη στο +16 (28-12 στο 10').

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την παραγωγικότητα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με τον Ολυμπιακό να μην χάνει τη διάρκεια του στην επίθεση η διαφορά παρέμεινε στο 20' σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (53-36).

Οι «ερυθρόλευκοι» ενεργοποίησαν και πάλι την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο, κράτησαν τον Άρη κάτω από τους 20 πόντους και τα πάντα τελείωσαν, με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην αγχώνεται μέχρι το τελικό 97-73.

Ολυμπιακός - Άρης 97-73

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Λούντζης 6 (1), Φαλ 8, Βεζένκοβ 23, Παπανικολάου 9 (1), Λαρεντζάκης 17 (4), Πάπας, Σλούκας 10 (2), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 7 (1), Μπλακ 11, ΜακΚίσικ

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Γκούντγουιν 9, Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Τολιόπουλος 9, Νότε 15 (3), Νετζήπογλου 9 (1), Χόρχλερ, Καββαδάς 14, Φίλλιος 7 (1), Χάγκινς 2

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73