Euroleague: Η Μονακό έστειλε τη σειρά με τη Φενέρ σε 5ο ματς με μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη - iefimerida.gr

Φενέρμπαχτσε-Μονακό, Euroleague
Φενέρμπαχτσε-Μονακό, Euroleague / Φωτογραφία: X

Η Μονακό επικράτησε με σκορ 65-62 της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και έστειλε τη σειρά με την τουρκική ομάδα σε πέμπτο ματς, στο Μόντε Κάρλο, εκεί όπου θα κριθεί η πρόκριση στο Final-4 της Euroleague.

Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους και 2 ασίστ, με τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει 10 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Μοντεγιούνας. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Γκούντουριτς είχε 14 πόντους με 2 ριμπάουντ και ο Χέιζ-Ντέιβις σταμάτησε στους 10 πόντους.

Μετά από ένα… αναγνωριστικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, η Φενέρμπαχτσε επιχείρησε να πατήσει το πόδι της στο γκάζι και να επιβάλει τον ρυθμό της. Και τα κατάφερε. Με τον Χέιζ να δίνει λύσεις συνεχώς και τον Ουίλμπεκιν να πετυχαίνει σουτ τριών πόντων το σκορ έγινε 12-4, με τους γηπεδούχους να “τρέχουν” σερί 8-0. Η Μονακό προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς και με ένα γρήγορο 0-5, μείωσε σε 12-9, “κλείνοντας” το δεκάλεπτο με σκορ 15-11.

Πόντο - πόντο οι δύο ομάδες

Μία από τα ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Φενέρ να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο και να χορηγείται με 21-13 αλλά και 24-17 με τον Γκούντουριτς να είναι σε πολύ καλό βράδυ. Ο Οκόμπο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ήταν ο παίκτης που επιχείρησε να βάλει την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι. Ο Ντιαλό έκανε πολύ καλή δουλειά αμυντικά, ο κόμπο σκόραρε συνεχώς και το σκορ πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν στο 26-24. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά… νευρικές, έκαναν πολλά λάθη, είχε λάθος επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα το επιμέρους, 7-6 να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 33-30.

Μπροστά η Μονακό

Ιδιαιτέρως “καυτό” το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε διαγωνισμό τριπόντων. Μετά από 5 συνεχόμενα τρίποντα και από τις δύο πλευρές ο Νικ Καλάθης έκανε το 42-36, αλλά ο Ουατάρα δεν άφησε τη Φενέρ να χαρεί για πολύ. Με δικούς του προσωπικούς πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Μοτεγιούνας να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο και να κάνει το 44-46, λίγο μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα στην τρίτη περίοδο. Και πάλι στα εναπομείναντα λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δε μπορούσαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 47-48.

Μοιραίος ο Ουίλμπεκιν

Όσο περνούσε ο χρόνος οι ομάδες γινόντουσαν όλο και πιο νευρικές με την Φενέρ να προσπαθεί να βρει τρόπο να “χτυπήσει” τη Μονακό στο ποστ, αλλά να μη μπορεί να βρει σκορ. Από την άλλη η ομάδα του Ομπράντοβιτς προσπαθούσε κυρίως με τον κόμπο με το σκορ να είναι στην απόλυτη ισοπαλία, 52-52, πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη οι δύο ομάδες δεν σκόραραν ούτε με… αίτηση με τον Χολ όμως με ένα απίθανο κάρφωμα, να κάνει το 52-56 και να βάζει πίεση στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος με τον Τζέιμς να κάνει το 57-61, ένα λεπτό πριν από τη λήξη και ο Γκούντουριτς ήταν ο παίκτης που έκανε το 62-63 στα 22 δεύτερα για το τέλος. Εκεί ο Τζέιμς έκανε το λάθος στην επαναφορά αλλά ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο δίποντο της νίκης για τη Φενέρ και ο Ντόντα Χολ έκανε το τελικό 62-65.

Τα Δεκάλεπτα: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65