Σώθηκε στο tie break ο Τσιτσιπάς και συνεχίζει στο Χάλε - iefimerida.gr

Σώθηκε στο tie break ο Τσιτσιπάς και συνεχίζει στο Χάλε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο γρασίδι
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε δύσκολη νίκη και συνεχίζει στον δεύτερο γύρο στο Χάλε της Γερμανίας / Φωτογραφία: AP

Γλίτωσε στο tie break του τρίτου σετ έναν δεύτερο συνεχόμενο αποκλεισμό ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε του Γάλλου Γκρεγκουάρ Μπαρέρ με 2-1 σετ, (6-7, 6-2, 7-6) έπειτα από δύο ώρες και 20 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε εξαιρετικά έχοντας 16 άσους και κερδίζοντας το 83% των πόντων στο πρώτο σερβίς, μετρώντας παράλληλα και 46 winners.

Στο πρώτο σετ ωστόσο είχε πρόβλημα στις επιστροφές κι έτσι έχασε το tie break με 8-6. Στο δεύτερο σετ έκανε το break στον αντίπαλό του και ισοφάρισε, ενώ στο τρίτο, αμφότεροι προστάτεψαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο tie break όπου θα έλυναν τις διαφορές τους. Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν πιο ψύχραιμος, έκανε mini break και έφτασε σε τριπλό match point κλείνοντας με 7-3 το tie break.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Νίκολας Τζάρι από την Χιλή.