Serie A: Παράταση για τον τίτλο, ήττα της Γιουβέντους στην Ουντινέζε, νίκη με ανατροπή για την Λάτσιο - iefimerida.gr

Παίκτες της Ουντινέζ πανηγυρίζουν
Η Ουντινέζε «φρέναρε» την Γιουβέντους / Φωτογραφία: AP

Παράταση στην αγωνία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Serie A, έβαλε η Γιουβέντους.

Η «Μεγάλη Κυρία» αν και προηγήθηκε με 1-0 της Ουντινέζε (Ντε Λιτ στο 42’)… έβγαλε τα μάτια της, καθώς ηττήθηκε με 2-1. Η ομάδα του Ούντινε έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Νεστορόφσκι (52’) και Φοφανά (90’) κατάφερε να αναγκάσει την Γιουβέντους στην πέμπτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, παραμένει στο +6 από την δεύτερη Αταλάντα, με τρεις αγωνιστικές να μένουν για το φινάλε της σεζόν.

Ανατροπή έγινε και στο άλλο ματς της βραδιάς, με την Λάτσιο να κερδίζει την Κάλιαρι με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Σιμενόνε στο 45’, αλλά ήρθε στην επανάληψη η ανατροπή με γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 47’ και του Ιμόμπιλε στις καθυστερήσεις.

Serie A: Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

• Αταλάντα – Μπολόνια 1-0
  • Σασουόλο – Μίλαν 1-2
  • Πάρμα – Νάπολι 2-1
  • Ιντερ -Φιορεντίνα 0-0
  • Λέτσε- Μπρέσια 3-1
  • Σπαλ – Ρόμα 1-6
  • Σαμπντόρια – Τζένοα 1-2