Μαρία Σάκκαρη: «Λύγισε» 2-1 σετ από την Κινέζα Γουάνγκ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του US Open - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη σε προσπάθειά της στον 2ο γύρο του US Open
Η Μαρία Σάκκαρη σε προσπάθειά της στον 2ο γύρο του US Open / Φωτογραφία: AP Photo-John Minchillo

Στον 2ο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο φετινό US Open, καθώς έχασε με 2-1 σετ από την Κινέζα Ξιγιού Γουάνγκ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πραγματοποίησε μια πολύ πειστική εμφάνιση στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 6-3 γκέιμ, αλλά στα δύο επόμενα η αντίπαλός της αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά και έτσι με 7-5 γκειμ τόσο στο δεύτερο σετ όσο και στο τρίτο κατάφερε να προκριθεί στους «32» της διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη είχε μεγάλες βλέψεις για το φετινό US Open, έχοντας θέσει ως στόχο την κατάκτησή του, ωστόσο και η δική της πορεία -όπως και του Στέφανου Τσιτσιπά- τελείωσε αρκετά νωρίτερα του αναμενομένου.

«Κατάρα» για τη Σάκκαρη τα ματς με Κινέζες στο US Open

Η πρώτη στο κορτ μεταξύ της Σάκκαρη και της Γουάνγκ ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Κινέζα, παρότι έκανε περισσότερα αβίαστα και διπλά λάθη στο ματς. Και όλα αυτά, ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε πολύ καλύτερα την προσπάθειά της, ωστόσο στη συνέχεια δεν μπόρεσε να επιβάλλει το ρυθμό της και μοιραία είπε «αντίο» τελευταίο Major της σεζόν.

Αυτή ήταν η όγδοη αναμέτρηση της Ελληνίδας τενίστριας απέναντι σε Κινέζα παίκτρια σε επίπεδο Γκραν Σλαμ. Με την ήττα της αυτή, η Σάκκαρη μετρά 5 νίκες και 3 αποτυχίες, αλλά και οι τρεις ήττες της έχουν σημειωθεί στο US Open.

Η πρώτη το 2015, στην πρώτη εμφάνισή της στο τουρνουά της Νέας Υόρκης από την Κιάνγκ Γουάνγκ, η δεύτερη ένα χρόνο μετά από την Γιν Γιν Ντουάν κι απόψε η τρίτη από το νο75 του κόσμου, την 21χρονη Γουάνγκ.

Μπήκε δυνατά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, αλλά οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά

Η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ στο 4ο γκέιμ και προηγήθηκε με 3-1, αλλά η «απάντηση» της Γουάνγκ (νο75 στον κόσμο) ήταν άμεση στο σερβίς της Ελληνίδας, μειώνοντας σε 2-3.

Η Κινέζα ισοφάρισε (3-3), ωστόσο, η 27χρονη πρωταθλήτρια «πάτησε το γκάζι» και με δεύτερο μπρέικ στο 8ο γκέιμ έκλεισε το σετ με 6-3 και προηγήθηκε 1-0.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για την Σάκκαρη στο δεύτερο σετ, καθώς στο 4ο γκέιμ η Γουάνγκ έκανε μπρέικ και πήρε προβάδισμα με 3-1. Η 21χρονη έβαλε τις βάσεις για να ισοφαρίσει στα σετ, καθώς κράτησε το σερβίς της στη συνέχεια και με 4-1 έδειξε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση.

Όπως έκανε και στο ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Τατιάνα Μαρία, η Σάκκαρη αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 4-4, αλλά ενώ την Γερμανίδα ολοκλήρωσε την ανατροπή παίρνοντας το σετ, με την Γουάνγκ δεν τα κατάφερε.

Στο 12ο γκέιμ κι ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σέρβιρε για να στείλει το σετ σε τάι μπρέικ η Κινέζα έκανε το μπρέικ και με 7-5 επήλθε απόλυτη ισορροπία.

Το τρίτο και καθοριστικό σετ είχε την ίδια ακριβώς κατάληξη. Παρότι η Σάκκαρη έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1, η Γουάνγκ πήρε τρία συνεχόμενα γκέιμ και προηγήθηκε 4-3.

Η 27χρονη ισοφάρισε, στη συνέχεια οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους (5-5), αλλά η Κινέζα με μεγάλα χτυπήματα στο 11ο και 12ο γκέιμ κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη νίκη (7-5).