Μαρία Σάκκαρη: Πάλεψε αλλά «κατέρρευσε» στο 3ο σετ -Πρόωρος αποκλεισμός στο τουρνουά του Σινσινάτι - iefimerida.gr

Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη, φωτογραφία apimages

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά στο Σινσινάτι η Μαρία Σάκκαρη, καθώς ηττήθηκε από την Καρολίνα Γκαρσία.

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, η Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε 7-6(2), 6-7(6), 6-1 από την Γαλλίδα, Καρολίν Γκαρσιά (Νο 35) κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πάλεψε για δύο σετ κόντρα στην Γκαρσία, ωστόσο στο τρίτο σετ ήρθε η κατάρρευση.

Στο πρώτο σετ, που είχε διάρκεια 58 λεπτά, οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο tie break, όπου η Γαλλίδα αποδείχθηκε ψυχραιμότερη και προηγήθηκε με 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ήταν «υποχρεωμένη» ν' αντιδράσει και το έκανε. «Εσπασε» το σερβίς της Γαλλίδας στο 3-1, όμως η Γκαρσιά απάντησε (4-3) και το σετ κρίθηκε εκ νέου στο tie break. Αυτήν την φορά, η Ελληνίδα τενίστρια, επέβαλε τον ρυθμό της και μετά από 56 λεπτά, ισοφάρισε σε 1-1.

Ομως στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Γκαρσιά ήταν εντυπωσιακή και με δύο breaks (3-1, και 5-1), έφθασε άνετα στην τελική επικράτηση, μετά από 28 λεπτά.

Για τη Σάκκαρη ήταν η 3η ήττα σε 4 αναμετρήσεις στην αμερικανική hardcourt season, αφού θυμίζουμε πως είχε χάσει στην πρεμιέρα της και στο Σαν Χοσέ, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα στο Τορόντο είχε κερδίσει την Σλόαν Στίβενς, αλλά έχασε στο δεύτερο παιχνίδι της από την Καρολίνα Πλίσκοβα.