Μαρία Σάκκαρη: Πρόωρος αποκλεισμός στο Miami Open, μετά από συναρπαστικό αγώνα - iefimerida.gr

Μαρία Σάκκαρη: Πρόωρος αποκλεισμός στο Miami Open, μετά από συναρπαστικό αγώνα

Η Μαρία Σάκκαρη χαιρετάει τον κόσμο
H Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία αρχείου: AP

Νωρίς είπε «αντίο» στο δεύτερο 1000άρι Masters των ΗΠΑ η Μαρία Σάκκαρη, αφού, παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ, ηττήθηκε από την Καναδή Μπιάνκα Αντρέσκου ύστερα από συναρπαστικό αγώνα, διαρκείας άνω των τριών ωρών.

Αν και προηγήθηκε στα σετ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με την Καναδή να κάνει την ολική ανατροπή, φτάνοντας σε μια μεγάλη πρόκριση με 5-7, 6-3, 6-4, μετά από έναν εξαντλητικό αγώνα, διαρκείας άνω των τριών ωρών.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, αλλά με την Καναδή να αυξάνει την πίεσή της και την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να κάνει κάποια λάθη, οδηγήθηκε σε πρόωρο αποκλεισμό.

Σάκκαρη: Ξεκίνησε δυνατά, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Μπιάνκα Αντρέσκου

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ελληνίδα που προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5, αλλά η αντίπαλός της αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη την αγωνιστική πτώση της Σάκκαρη ισοφάρισε, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η 27χρονη αθλήτρια βρέθηκε πίσω με 1-4 και δεν κατάφερε ποτέ να γυρίσει το παιχνίδι, παρότι μείωσε σε 4-5 και είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση.