Premier League: Η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες με «τεσσάρα» κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας - iefimerida.gr

Ο Σον της Τότεναμ
Ο Σον της Τότεναμ / Φωτογραφία AP

Η Τότεναμ διέλυσε 4-0 την Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας και πλησίασε στους δυο βαθμούς Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ, έχοντας ματς περισσότερο στην Premier League.

Η ομάδα του Κόντε ήταν κάκιστη στο α' μέρος, χωρίς φάσεις και εμπνεύσεις, αλλά εντυπωσιακή στην επανάληψη, όπου πέτυχε τέσσερα γκολ.

Ο Χάρι Κέιν με γκολ στο 48ο λεπτό και στο 53ο στην 300η εμφάνιση του στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ έφτασε τα 15 στη σεζόν και άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη. Στο 68' ο Ντόχερτι πέτυχε το 3-0 και ο Σον βρήκε επιτέλους δίχτυα (4ο στη σεζόν) διαμορφώνοντας το 4-0.

Τρομερό ματς έγινε στο «Ελαντ Ρόουντ», όπου Λιντς και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη τα «Παγώνια», στο όριο οι Λονδρέζοι.

Ο Γκνοντό πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League, αλλά το πέναλτι του Πακετά και ένα ωραίο πλασέ του Σκαμάκα, έφεραν την ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ. Ωστόσο, η Λιντς αντέδρας και ο Ροντρίγκο διαμόρφωσε το 2-2. Ηταν η πρώτη μεταξύ τους ισοπαλία στην έδρα της Λιντς έπειτα από μία δεκαετία.

Έμερι και Λοπετέγκι έγιναν οι μοναδικοί προπονητές φέτος που συναντιούνται την ίδια σεζόν, σε δύο διαφορετικά πρωταθλήματα. Αστον Βίλα και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τους «Λύκους» να παραμένουν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ, αλλά ο Ινγκς διαμόρφωσε το 1-1 για τη Βίλα. Σούπερ επέμβαση του Μαρτίνες στην προσπάθεια του Αϊτνουρί, κράτησε το βαθμό για τους «Βίλανς».

Premier League: Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 3-1

Αρσεναλ-Νιούκαστλ 0-0

Εβερτον-Μπράιτον 1-4

Λέστερ-Φούλαμ 0-1

Μάντσεστερ Γ.-Μπόρνμουθ 3-0

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1

Λιντς-Γουέστ Χαμ 2-2