ΠΑΟΚ-Χαρτς 4-0: Με θρίαμβο στους ομίλους του Conference League ο «Δικέφαλος του Βορρά» - iefimerida.gr

Να πανηγυρίσουν κόντρα στην Αμπερντίν θέλουν απόψε οι παίκτες του ΠΑΟΚ
Να πανηγυρίσουν κόντρα στην Αμπερντίν θέλουν απόψε οι παίκτες του ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ-ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Στους ομίλους του Conference League βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε και στην Τούμπα τη Χαρτς, αυτήν τη φορά με 4-0, για να πάρει μια εμφατική πρόκριση με συνολικό σκορ 6-1.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» φρόντισε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση ήδη από τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και πήρε προβάδισμα με δύο γκολ, ενώ πέτυχε άλλα τόσα στην επανάληψη, για να δώσει πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή του.

Τάισον (16', 71'), Μπράντον Τόμας (23') και Κωνσταντέλιας (57') πέτυχαν τα γκολ για τους «ασπρόμαυρους», που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και περιμένουν πλέον την αυριανή κλήρωση για να μάθουν τους αντιπάλους τους στη διοργάνωση, κάνοντας όνειρα για πορεία ανάλογη με την προ διετίας, όταν και έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πλέι οφ Conference League: Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» από νωρίς τη Χαρτς και χάρισε στους οπαδούς του μια σπουδαία παράσταση

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αιφνιδίασε, χρησιμοποιώντας τον Αντρέ Βιεϊρίνια αντί του Τόμας Κεντζιόρα στο δεξί άκρο της άμυνας, αλλά έκπληξη ήρθε και από τον Φράνκι ΜακΑβόι, που άφησε το κλασικό 4-4-2, παίζοντας με τρεις στην άμυνα, τοποθετώντας στα στόπερ (και) τον Τόμπι Σίμπικ.

Ο Πορτογάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ, μάλιστα, ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με το δυνατό σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κλαρκ στο 13ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ. Ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια τόσο των αμυνόμενων όσο και του Κωνσταντέλια, ξεγελώντας τον Κλαρκ για το 1-0.

Δείτε το γκολ πατώντας ΕΔΩ.

Στο 23' οι Θεσσαλονικείς έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Από ενέργεια του Κωνσταντέλια, ο Σβαμπ βρήκε τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κλαρκ για το 2-0.

Μια άστοχη κεφαλιά του Κεντ στο 34' έπειτα από κόρνερ και η προβολή του Βιεϊρίνια που πρόλαβε τον Μπόις πριν σουτάρει στις καθυστερήσεις, ήταν ό,τι είχε να επιδείξει η Χαρτς στο πρώτο μέρος.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, σε μια προσπάθεια να μειώσουν. Όμως, το σουτ του Κοχρέιν (51') και η κεφαλιά του Σάνκλαντ (54') δεν βρήκαν στόχο.

Αντίθετα, οι «ασπρόμαυροι» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί. Από βολέ του Κοτάρσκι η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος τροφοδότησε τον Κωνσταντέλια, που με διπλή προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 57'.

Οι φιλοξενούμενοι παρέδωσαν πνεύμα και ο ΠΑΟΚ έκανε... πάρτι. Σε εξαιρετική αντεπίθεση στο 71', ο Τάισον έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Τόμας και πλάσαρε ιδανικά τον Κλαρκ για το 4-0 μέσα σε αποθέωση.

Ήταν τέτοια η άνεση που ο Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Στέφανο Τζίμα και Γιώργο Βρακά.

Ξεπερνώντας Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (4-1), Χάιντουκ Σπλιτ (3-0) και Χαρτς (6-1), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στους ομίλους του UEFA Europa Conference League, στρέφοντας πλέον το ενδιαφέρον του στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League και με στόχο να κάνει το 3 times 3.

ΠΑΟΚ - Χαρτς 4-0

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (64' Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας (64' Οζντόεφ), Τάισον (74' Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (81' Βρακάς), Κωνσταντέλιας, Τόμας (74' Τζίμας)

Χαρτς (Φράνκι ΜακΑβόι): Κλαρκ, Κεντ, Σίμπικ, Ρόουλς, Ατκινσον (82' Οφιά), Κίνγκσλεϊ (66' Ντένχολμ), Μπόις (59' Ταγκάβα), Ντέβλιν (82' Χάλιντεϊ), Κοχρέιν, Σάνκλαντ (66' Λάουρι), Βάργκας.