ΠΑΟΚ-Ελσίνκι 4-2: Ολοκλήρωσε τους ομίλους του Conference League με... πάρτι και ρεκόρ - iefimerida.gr

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί της Ελσίνκι για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Conference League / Φωτογραφία: ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ-ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ νίκησε με εμφατικό τρόπο 4-2 την Ελσίνκι για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» έστησε κόντρα στους Φινλανδούς ένα... πάρτι, στο τελευταίο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της Τούμπας για το επόμενο δίμηνο, ενώ παράλληλα σημείωσε και ρεκόρ συγκομιδής πόντων για ελληνική ομάδα (16) σε ομίλους ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 6' με τον Ραντούλοβιτς, αλλά στο 37' ο Οζντόεφ ισοφάρισε. Εκεί έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, που με τον Κωνσταντέλια στο 47', το αυτογκόλ του Τοΐβιο στο 53' και τον Μουργκ στο 85' έκανε το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Χετεμάι.

Δεν πτοήθηκε από το γρήγορο προβάδισμα της Ελσίνκι ο ΠΑΟΚ

Ενώ οι «ασπρόμαυροι» φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά επικίνδυνοι, ειδικά στους κενούς χώρους, οι παίκτες του Τόνι Κορκεακούνας, στο τελευταίο παιχνίδι του στον πάγκο της φινλανδικής ομάδας, ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μπαντέ έκανε την κάθετη πάσα στον Ραντούλοβιτς που προσποιήθηκε στον Μιχαηλίδη και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι για το 0-1.

Με τη συμπλήρωση 14 λεπτών, ο ΠΑΟΚ έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ και άστοχη έξοδο του Μάενπαα, ο Μιχαηλίδης από πολύ κοντά σημάδεψε την αριστερή κάθετη δοκό ενώ, στην εξέλιξη της φάσης, το πλασέ του Μπράντον Τόμας έστειλε την μπάλα παράλληλα προς την εστία και ο κίνδυνος για την Ελσίνκι πέρασε.

Λίγο μετά το ημίωρο, ο ωραίος συνδυασμός των Τάισον, Μπράντον Τόμας, έφερε σε πλεονεκτική θέση τον Ντεσπόντοφ, αλλά το διαγώνιο σουτ του Βούλγαρου, μπλόκαρε ο Μάενπαα. Δευτερόλεπτα αργότερα, από γύρισμα του Κεντζιόρα και αποτυχημένη προσπάθεια του Τάισον, η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντέλια που προ του τερματοφύλακα της Ελσίνκι πλάσαρε πάρα πολύ ψηλά.

Στο 37', όμως, η επιμονή του Μεϊτέ, έφερε την ισοφάριση. Ο πρώην άσος της Μπενφίκα κράτησε την μπάλα, συνεργάστηκε με τον Τάισον και γύρισε παράλληλα στο ύψος του πέναλτι, με τον επερχόμενο Οζντόεφ να κάνει το 1-1 με δυνατό σουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη χαμένη ευκαιρία του Κέσκινεν, ο οποίος από ευνοϊκή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κοτάρσκι.

Μέσα σε λίγα λεπτά «καθάρισαν» οι Θεσσαλονικείς το τρίποντο

Το δεύτερο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπράντον Τόμας βρήκε τον Κωνσταντέλια στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο 19χρονος μεσοεπιθετικός με αριστερό πλασέ νίκησε τον Μάενπαα για το 2-1.

Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι. Εξι λεπτά αργότερα, από γέμισμα στην περιοχή της Ελσίνκι, η μπάλα έφτασε στον Μιχαηλίδη που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Τοΐβιο και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Ο τερματοφύλακας της πρωταθλήτριας Φιλανδίας πραγματοποίησε εξαιρετική διπλή επέμβαση στο 56', σε προσπάθειες των Τάισον και Μπράντον ενώ είπε «όχι» και στον Κεντζιόρα στο 67'.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουργκ, 5 λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με δεξί πλασέ έπειτα από την πάσα του Τάισον.

Η γιορτινή ατμόσφαιρα στην Τούμπα δε χάλασε παρά τη μείωση του σκορ από τον Χετεμάι με πέναλτι στις καθυστερήσεις -πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ο 37χρονος μέσος από τον Μάρκος Αντόνιο.

Με ρεκόρ συγκομιδής βαθμών για ελληνική ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση (5-1-0) και με συντελεστή τερμάτων 16-10 τέρματα (υπέρ-κατά), ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε θριαμβευτικά την πορεία του στον 7ο Όμιλο του Conference League, συμπληρώνοντας 13 ευρωπαϊκά ματς αήττητος.