ΟΦΗ-Κηφισιά 1-2: Σπουδαίο «διπλό» παραμονής με την υπογραφή του Οζέγκοβιτς - iefimerida.gr

ΟΦΗ-Κηφισιά 1-2: Σπουδαίο «διπλό» παραμονής με την υπογραφή του Οζέγκοβιτς

ΟΦΗ-Κηφισιά, Super League
Οζέγκοβιτς / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην Κρήτη από την Κηφισιά, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Με το «διπλό» αυτό οι «νεοφώτιστοι» κατάφεραν να απομακρυνθούν από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ πλησίασαν και στην έξοδό τους από την επίκινδυνη ζώνη.

Η εικόνα του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, μιας και έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Τεσέιρα στο 3′. Στο 10′ ο Μπρεσάν παραχώρησε πέναλτι με άτσαλο μαρκάρισμα, ο Οζέγκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 1-0 της Κηφισιάς. Στη συνέχεια ενώ ο ΟΦΗ θα’πρεπε θεωρητικά να… πάρει μέτρα και να απειλήσει, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Οι παίκτες του Μελ δεν μπορούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η εικόνα ήταν παρόμοια και στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 64ο λεπτό, η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμά της, με τον Οζέγκοβιτς να βρίσκει δίχτυα από κοντά. Οι Κρητικοί κατάφεραν να βρουν απάντηση στο 71ο λεπτό, όταν ο Αποστολάκης σκόραρε… με την πλάτη, μετά από ένα κόρνερ του Νέιρα. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ισοφαρίσουν, όμως δεν δημιούργησαν καμία μεγάλη ευκαιρία για να τα καταφέρουν. Κάπως έτσι, το 2-1 παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ-Κηφισιά 1-2

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (68′ Νέιρα), Μπρεσάν (37′ Λαμπρόπουλος λ.τ.), Βούρος, Τοράρινσον, Μεγιάδο (53′ Μπάκου), Γκαγέγος, Ριέρα (53′ Φελίπε), Τοράλ (46′ Μπάκιτς), Αποστολάκης, Ισέκα

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τσάπαν (90’+2′ Λάντρε), Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Σολία (90’+2′ Καναντχίχα), Βαφέας, Σάντος, Μενέντες (77′ Μποτία), Μπιφούμα (61′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς (77′ Τετέι λ.τ.)