Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό από τον Μάρεϊ με 2-0 σετ στην Στουτγκάρδη - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: AP Photo / Jean-Francois Badias

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Άντι Μάρεϊ στα προημιτελικά της Στουτγκάρδης, με 2-0 σετ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 7-6(4), 6-3, ύστερα από αγώνα που κράτησε μια ώρα και 41 λεπτά.

Οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το 6-6 του πρώτου σετ, με αποτέλεσμα αυτό να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ. Εκεί ο 35χρονος Βρετανός προηγήθηκε 5-3 και, μολονότι ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-4, έκανε με άσο το 6-4 και έφτασε τελικά στο 7-4, κατακτώντας το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Μάρεϊ κατάφερε να κάνει «break» στον 23χρονο πρωταθλητή και να προηγηθεί 4-2, ενώ αμέσως μετά κράτησε το δικό του σερβίς για το 5-2.

Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-3, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, αφού ο Μάρεϊ πήρε το επόμενο γκέιμ και το σετ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους ημιτελικούς.