NBA: Πέμπτη σερί νίκη των Μπακς, με κορυφαίο ξανά τον Αντετοκούνμπο -Υπέταξαν με 113-97 τους Μπουλς - iefimerida.gr

Γιάννης Αντετοκούνμπο
Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι σε ακόμη ένα παιχνίδι ο κορυφαίος του Μιλγουόκι, οι Μπακς πανηγύρισαν την πέμπτη σερί νίκη τους στο NBA.

Τα «ελάφια» επιβλήθηκαν 113-97 των Μπουλς στο Σικάγο και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-7 από τη στιγμή που ο Γκλεν «Ντοκ» Ρίβερς ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Ο «Giannis» πλησίασε το τριπλ νταμπλ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 46 πόντους (14/19 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12/16 βολές), 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος στα 37 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα που βρέθηκε στο παρκέ. Από την πλευρά του, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 16 πόντους (με 4/18 σουτ), ενώ ο Πάτρικ Μπέβερλι πρόσθεσε 14 πόντους και βοήθησε το Μιλγουόκι να νικήσει τους «ταύρους» για τρίτη φορά στις τέσσερις μεταξύ τους εφετινές αναμετρήσεις.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 12 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις με 11 ήταν οι υπόλοιποι παίκτες των Μπακς με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο χρησιμοποιήθηκε για ένα λεπτό και 42 δευτερόλεπτα.

Στο μεταξύ, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν των Μπουλς έγινε ο 35ος παίκτης στην ιστορία του NBA που έφτασε τους 23.000 πόντους. Ο έξι φορές All-Star σημείωσε 12 πόντους (σ.σ. τους δέκα στο β΄ μέρος) με 5/13 σουτ εντός πεδιάς, αφού αστόχησε στα πρώτα έξι σουτ του. Ο Κόμπι Ουάιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Σικάγο με 22 πόντους, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, πριν αποβληθεί ενώ απέμεναν 9:27 τη λήξη του αγώνα.

Στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Ντιτρόιτ-Κλίβελαντ 100-110
  • Φιλαδέλφεια-Σάρλοτ 121-114
  • Βοστώνη-Ντάλας 138-110
  • Τορόντο-Γκόλντεν Στέιτ 105-120
  • Μέμφις-Πόρτλαντ 92-122
  • Μινεσότα-Σακραμέντο 120-124 (παράταση)
  • Νέα Ορλεάνη-Ιντιάνα 129-102
  • Σικάγο-Μιλγουόκι 97-113