NBA: Με «διαστημικό» Ντουράντ οι Νετς έκαναν το 3-2 στη σειρά με τους Μπακς [βίντεο] - iefimerida.gr

Κέβιν Ντουράντ και Γιάννης Αντετοκούνμπο
Κέβιν Ντουράντ και Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: AP Photo/Kathy Willens

Πραγματοποιώντας μια ιστορική εμφάνιση, όπως χαρακτηριστικά είπε και ο προπονητής του, Στιβ Νας, ο Ντουράντ οδήγησε το Μπρούκλιν στη νίκη επί του Μιλγουόκι με 114-108 στο πέμπτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής περιφέρειας στο NBA και έδωσε προβάδισμα στους Νετς με 3-2.

Ο Ντουράντ που αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά του παιχνιδιού είχε 49 πόντους (12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 13/16 βολές), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος με τουλάχιστον 45 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε αγώνα για τα playoffs.

Μεγάλη βοήθεια έδωσε από τον πάγκο ο Τζεφ Γκριν με 27 πόντους (7/8 τρίποντα) ενώ στην επιστροφή του, ο Τζέιμς Χάρντεν αγωνίστηκε 46 λεπτά αλλά ήταν πολύ άστοχος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 πόντους (1/10 σουτ), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Πρωταγωνιστής, αλλά και μοιραίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Σε ότι αφορά στους Μπακς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε και πάλι μεγάλη εμφάνιση αλλά ήταν και ο μοιραίος της ομάδας του καθώς έχασε την μπάλα από τον Ντουράντ στα 15,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν στο 109-107 υπέρ των Νετς. Ο «Giannis» είχε 34 πόντους (12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα 25 πόντους σημείωσε ο Κρις Μίντλετον, που ήταν όμως άστοχος (8/22 σουτ) ενώ 19 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Επόμενος αγώνας τα ξημερώματα της Παρασκευής (03:30) στο Fiserv Forum, με το Μιλγουόκι να χρειάζεται τη νίκη ώστε να οδηγήσει τη σειρά σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι τα ξημερώματα της Κυριακής (03:30) στο Barclays Center.