«Μύρτσο γερά, το βράδυ στον Καρρά»: Πως βγήκε το θρυλικό σύνθημα των οπαδών του Ολυμπιακού για τον τερματοφύλακα [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας Γιώργος Μύρτσος και ο λαϊκός τραγουδιστής Βασίλης Καρράς (δεξιά) / Φωτογραφίες EUROKINISSI και NDP

Ο Βασίλης Καρράς, μπορεί να ήταν ΠΑΟΚτσής, αλλά έγινε σύνθημά που έγραψε ιστορία από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, αφιερωμένο στον τερματοφύλακα Γιώργο Μύρτσο.

Τη δεκαετία του '90, οι «ερυθρόλευκοι» περνούσαν δύσκολη περίοδο. Ένα αποό τα πιο cult συνθήματα που έγραψαν ιστορία ήταν το «Μύρτσο γερά, το βράδυ στον Καρρά».

Η λατρεία του Μύρτσου για τον Καρρά και το ιστορικό σύνθημα

Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας, Γιώργος Μύρτσος., είχε αποκαλύψει πως βγήκε το θρυλικό σύνθημα. «Εγώ τα είχα πει... Πίνω, καπνίζω, ξενυχτάω, αλλά θέλω να με κρίνουν μόνο αγωνιστικά. Είναι λοιπόν η περίοδος 92-93 και ο Βασίλης Καρράς έχει έρθει στην Αθήνα, στο Ποσειδώνιο. Ήταν από τις πρώτες φορές και πήγα... Με πήρε αργά η ώρα, ήταν Τρίτη προς ξημερώματα Τετάρτης και την Πέμπτη παίζαμε με την Τσερνομόρετς. Με είδαν εκεί, μετά πήγα και στο Ρομέο. Παραδίπλα καθόταν ο Νταϊφάς και μου λένε περίπου στις 7 το πρωί ότι είπε ο Πρόεδρος να φύγω. Εγώ είπα "πείτε του πρόεδρου να πάει να...», είπε χαρακτηριστικά ο Γιώργος Μύρτσος.

Το συμβάν δημοσιεύτηκε από τις αθλητικές εφημερίδες της εποχής και πήρε διαστάσεις. Το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού εκείνη την περίοδο, με τον Μύρτσο στο τέρμα να δέχεται ελάχιστα γκολ, έκανε τους φιλάθλους της ομάδας να τραγουδήσουν το ιστορικό πλέον σύνθημα. Μόλις τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» βγήκε για ζέσταμα, όλο το γήπεδο άρχισε να τον αποθεώνει, φωνάζοντας: «Μύρτσο γερά, το βράδυ στον Καρρά!».

Η γκάφα του Μύρτσου μετά την αποθέωση

Παρά την αποθέωση, ο παλαίμαχος τερματοφύλακας δέχτηκε από δικό του λάθος γκολ σε εκείνη την αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με σκορ 1-0, σε ευρωπαϊκό αγώνα κόντρα στην Τσερνομόρετς.

Στην ρεβάνς ωστόσο, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, και με το υπέρ του 3-0 πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Το θρυλικό σύνθημα έμεινε στην ιστορία, χαραγμένο για πάντα στην ποδοσφαιρική καριέρα του Μύρτσου.