Μουντομπάσκετ 2023: Στα ημιτελικά και ο Καναδάς, νίκησε 100-89 στη Σλοβενία -Αυτή είναι η τελική τετράδα - iefimerida.gr

Ο Καναδάς επικράτησε της Σλοβενίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2023 / Φωτογραφία: AP Photo-Michael Conroy

Ο Καναδάς είναι η τέταρτη χρονικά ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2023 μετά τη νίκη της με 100-89 επί της Σλοβενίας.

Οι Καναδοί, με μια εξαιρετική 3η περίοδο στην οποία σημείωσαν 30 πόντους, κατάφεραν να επιβληθούν των Σλοβένων και να γίνουν η μια από τις τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ 2023. Υπενθυμίζεται ότι οι άλλες τρεις ομάδες που προκρίθηκαν στην καλύτερη τετράδα της διοργάνωσης είναι η Σερβία, οι ΗΠΑ και η Γερμανία.

Οι ΝΒΑers του Τζόρντι Φερνάντεζ απέκλεισαν την ομάδα του σούπερ σταρ, Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πήγε στα… αποδυτήρια λίγο νωρίτερα, καθώς αποβλήθηκε στην 4η περίοδο με δεύτερη τεχνική ποινή.

Αντίπαλος του Καναδά στον ημιτελικό την ερχόμενη Παρασκευή (8/9) θα είναι η Σερβία. Η απογοητευμένη Σλοβενία θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο τη Λιθουανία, αύριο Πέμπτη (7/9).

Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα την Τετάρτη (6/9) η Γερμανία προκρίθηκε στα ημιτελικά, καθώς επικράτησε με 81-79 της Λετονίας.

Με μπροστάρη τον Τζίλζιους Αλεξάντερ ο Καναδάς, επιβλήθηκε της Σλοβενίας

Με επιμέρους σκορ 30-21 στην 3η περίοδο, ο Καναδάς έθεσε τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση, σημειώνοντας 50 πόντους συνολικά στο δεύτερο μέρος έναντι 39 της Σλοβενίας.

Ο γκαρντ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, Σέι Τζίλζιους Αλεξάντερ ήταν ο MVP του ματς, σημειώνοντας 31 πόντους (14/16 βολές, 7/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα. Ο φόργουορντ των Νιου Γιορκ Νικς, Αρ Τζέι Μπάρετ, είχε συγκομιδή 24 πόντους, 9 ριμπάουντ. Από 14 πόντους πρόσθεσαν για τον Καναδά, οι Νικέιλ Αλεξάντερ-Ουόκερ και Ντίλον Μπρουκς.

Στα 29:32 λεπτά που αγωνίστηκε ο Ντόντσιτς σημείωσε 26 πόντους με 4/6 τρίποντα. Μοίρασε 5 ασίστ, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πάλεψε για τους Σλοβένους, με 22 πόντους (4/10 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μουντομπάσκετ 2023: Έτσι έφτασαν οι Καναδοί στη νίκη επί των Σλοβένων

Από το πρώτο λεπτό του προημιτελικού το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 4-6 χάρη σε δύο τρίποντα από Νίκολιτς και Ντόντσιτς, αλλά και με 7-10 με τρίποντο του Ντράγκιτς. Οι Όλινιτς και Τζίλτζιους Αλεξάντερ έδωσαν προβάδισμα στον Καναδά (16-15).

Ο Ντόντσιτς με 7 πόντους και ο Νίκολιτς με 5 κρατούσαν τη Σλοβενία, όμως ο Τζίλτζιους-Αλεξάντερ πέτυχε 8 πόντους και 6 ο Ντορτ για να κλείσουν στο +2 (26-24) την 1η περίοδο οι Καναδοί. Η Σλοβενία μετρούσε μόνο 2/8 δίποντα σε αυτήν την πρώτη περίοδο.

Ισορροπημένο αποδείχτηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αν και η ομάδα του Τζόρντι Φερνάντεζ επεδείκνυε πολυφωνία, η Σλοβενία βρήκε άξιο συμπαραστάτη του Ντόντσιτς τον Κλέμεν Πρέπελιτς μέχρι το ημίχρονο. To +4 (44-40) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Καναδά που «πυροβολούσε» με τους Μπρουκς, Αλεξάντερ Ουόκερ και Τζίλτζιους Αλεξάντερ.

Ο Ντόντσιτς δεν ήταν διατεθειμένος να μείνει εκτός ημιτελικής φάσης και με 17 πόντους στο πρώτο μέρος επιβεβαίωνε τη φήμη του έναντι των αντίπαλων NBAers, ενώ ο Κλ. Πρέπεπλιτς με 11 πόντους (3/5 τρίποντα) αποδεικνυόταν σε… πρόβλημα για τους Βορειοαμερικανούς. Με 1/2 βολές ο σταρ των Σλοβένων ισοφάρισε σε 50-50, σκορ ημιχρόνου.

Μάλιστα, αυτή η επίδοση αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των Παγκόσμιων Κυπέλλων, αφού για πρώτη φορά σε προημιτελικό, αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν τουλάχιστον 50 πόντους.

Ο Μπάρετ μπήκε «ζεστός» στην τρίτη περίοδο για το 56-52 του Καναδά και μετά από εξαιρετική άμυνα πάνω στον Μπίνε Πρέπελιτς, οι Βορειοαμερικανοί προσπέρασαν και με +7 (59-52) από τρίποντο του φόργουορντ του Καναδά, Ντίλον Μπρουκς. Αμέσως μετά ο Μπάρετ έκλεψε την μπάλα από τον Κλ. Πρέπελιτς, βγήκε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε εντυπωσιακά για το +9 του της ομάδας του (61-52).

Το τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς (61-55) ήρθε σε ένα πολύ κομβικό σημείο για τη Σλοβενία… όμως η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Τζόρντι Φερνάντεζ, οι οποίοι έτρεξαν σερί 8-0 για το +14 (69-55), χάρη στην ευστοχία από τη γραμμή των βολών από τους Όλινικ, Τζίλτζιους Αλεξάντερ καιΜπάρετ.

Ο Ντόντσιτς ήταν αυτός που… ξεκόλλησε την ομάδα του, καθώς ευστόχησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου (69-58). Από ένα αντίστοιχο καλάθι πέτυχαν οι δύο ομάδες αμέσως μετά (72-58 Μπάρετ και 72-61 Χρόβατ). Με τον Καναδά να έχει βρει ρυθμό, ο Τζίλτζιους-Αλεξάντερ έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του για το 75-61.

Οι Σλοβένοι δεν είχαν άλλον τρόπο να σταματούν τον γρήγορο ρυθμό του Καναδά, παρά με φάουλ, για το 77-61, από 2/2 του Μπάρετ. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς και ο Ντόντσιτς ανέλαβαν να βγάλουν… μόνοι την ομάδα τους από τη δύσκολη θέση, μείωσαν σε 80-71, 24" πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, και όταν αυτή ολοκληρώθηκε (80-71), το επιμέρους σκορ ήταν 30-21 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Το σερί 7-0 των Καναδών (5 από τον Μπάρετ και 2 από τον Τζίλτζιους Αλεξάντερ έφερε σε ιδιαίτερα δυσάρεστη θέση τη Σλοβενία, δηλαδή στο -16 (87-71). Με 3/3 βολές ο Κλ. Πρέπελιτς… άνοιξε λογαριασμό για τους Σλοβένους στο 4ο δεκάλεπτο, 2 λεπτά μετά την έναρξη αυτής για το 87-74.

Όσο, όμως οι παίκτες του Αλεξάντερ Σέκουλιτς έστελναν στη γραμμή του φάουλ του Καναδά, η διαφορά δεν θα μπορούσε να μειωθεί. Αυτό συνέβη αμέσως μετά, όταν ο Ζόραν Ντράγκιτς υπέπεσε σε φάουλ στον MVP του Καναδά για το 89-74. Το λέι απ του Μάικ Τόμπι (89-76) βρήκε απάντηση από τρίποντο του Ντίλον Μπρουκς και το 92-76 έδειχνε ότι όποια σκέψη για ανατροπή, ήταν ανέφικτη.

Αν και απέμεναν 7 λεπτά, αρκετός χρόνος στο μπάσκετ, η Σλοβενία δεν φαινόταν να έχει τρόπο να σταματήσει τον αντίπαλό της. Πόσο μάλλον όταν αποβλήθηκε ο Ντόντσιτς με το σκορ στο 92-77, 6:37, όταν έκανε χειρονομία και έθεσε θέμα… χρηματισμού προς το μέρος που βρίσκονταν τα μέλη της FIBA.

Ο Ντόντσιτς είχε δεχτεί τεχνική ποινή στο πρώτο μέρος και έτσι πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, με τον Μπίνε Πρέπελιτς να παίρνει τη θέση του στο παρκέ. Το -9 (94-85) ήρθε από τους Ντράγκιτς, Κλέμεν Πρέπελιτς και Χρόβατ. Ο Τζίλτζιους Αλεξάντερ πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους και ο Όλινικ απλώς διαμόρφωσε το τελικό 100-89.

Καναδάς - Σλοβενία 100-89

Καναδάς (Τζόρντι Φερνάντεζ): Αλεξάντερ-Ουόκερ 14 (3), Τζίλτζιους Αλεξάντερ 31 (1), Ετζίμ, Πάουελ, Μπάρετ 24 (1), Όλινικ 7 (1), Μπρουκς 14 (3), Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ 2

Σλοβενία (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμεκ 2, Ντόντσιτς 26 (4), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς Κλ. 22 (4), Πρέπελιτς Μ., Τόμπι 8

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89

Μουντομπάσκετ 2023: Το πρόγραμμα της ημιτελικής και τελικής φάσης

Μετά την ολοκλήρωση και της προημιτελικής φάσης του Μουντομπάσκετ 2023, ορίστηκαν και οι ώρες των δύο ημιτελικών. Την Παρασκευή (8/9), Σερβία και Καναδάς παίρνουν θέση στο τζάμπολ του πρώτου χρονικά αγώνα στις 11:45, ενώ στις 15:40 αρχίζει η «μάχη» ανάμεσα στις ΗΠΑ και τη Γερμανία. Οι δύο αγώνες θα γίνουν στη «Mall of Asia Arena» της Μανίλα.

Την Κυριακή (10/9) θα πραγματοποιηθεί ο «μικρός» τελικός με ώρα έναρξης τις 11:30, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 15:40 της ίδιας ημέρας.