Μαρσέιγ-ΑΕΚ 3-1: Εγκλήματα και τιμωρία για την Ένωση, πρώτη ήττα στους ομίλους του Europa League - iefimerida.gr

Ήττα της ΑΕΚ από τη Μαρσέιγ στη Γαλλία για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League / Φωτογραφία: Intime-ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Τα εγκλήματα του Πολωνού διαιτητή, Ντανιέλ Στεφάνσκι, αλλά και του τερματοφύλακά της, Τσίτσαν Στάνκοβιτς, οδήγησαν την ΑΕΚ στην ήττα με 3-1 στη Μασσαλία για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ένωση χάνει στο πλαίσιο του 2ου Ομίλου της διοργάνωσης, αποτέλεσμα με το οποίο η Μαρσέιγ ανεβαίνει στην κορυφή του γκρουπ με 5 βαθμούς. Τα δύο από τα τρία τέρματα που δέχθηκε η ελληνική ομάδα ήρθαν από την άσπρη βούλα.

Το αξιοσημείωτο για τον «δικέφαλο», που έμεινε στους 4 βαθμούς, είναι ότι τα 5 από τα 6 γκολ που έχει δεχθεί στα 3 παιχνίδια της είναι με πέναλτι (!), ενώ και το μοναδικό τέρμα που δέχθηκε σε ροή αγώνα ήταν επιθετικό φάουλ πάνω στον Βίντα από τον σκόρερ Βιτίνια.

Με το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα από τον ρέφερι του αγώνα, σχεδόν άπαντες από την ΑΕΚ έτρεξαν επάνω του να διαμαρτυρηθούν, καθώς οι αποφάσεις του ήταν τουλάχιστον τραβηγμένες και φάνηκαν να... γέρνουν προς την πλευρά των γηπεδούχων. Ωστόσο, ακόμη κι έτσι, εάν ο Στάνκοβιτς είχε αποφύγει το λάθος με το οποίο ήρθε πέναλτι, κόκκινη και νέο προβάδισμα των γηπεδούχων, ήταν η πλέον καθοριστική στιγμή του αγώνα.

Η διαιτησία του Στεφάνσκι ήταν και η μοναδική... παραφωνία της βραδιάς στο «Βελοντρόμ», καθώς το κλίμα στις εξέδρες του σταδίου ήταν εξαιρετικό ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, οι οποίοι είναι αδελφοποιημένοι 34 χρόνια τώρα. Μάλιστα, για το γεγονός αυτό δημιούργησαν ένα εκπληκτικό κορεό, προκειμένου να το γιορτάσουν.

Europa League: Η Μαρσέιγ μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα

Η Μαρσέιγ είχε υπό τον έλεγχό της τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε την ΑΕΚ να πιάσει το ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, καθώς ο Στάνκοβιτς ήταν και πάλι σε καταπληκτική ημέρα και κρατούσε το «μηδέν» για την ομάδα του.

Όμως, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 27', όταν ο Κλος ξέφυγε από δεξιά και έβγαλε την μπάλα παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο Βιτίνια πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Ήταν μια φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες της ΑΕΚ και το τεχνικό επιτελείο, καθώς ο Βραζιλιάνος επιθετικός φαίνεται να σπρώχνει τον Βίντα και να τον βγάζει εκτός πορείας.

Πάντως, παρά τη μετριότατη παρουσία της στο πρώτο 45λεπτο, η Ένωση θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, όταν ο Τσούμπερ σκόραρε, αλλά ο Βίντα που του είχε περάσει την ασίστ, βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση, αλλά δεν το χάρηκε για πολύ από το «έγκλημα» του Στάνκοβιτς

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλμέιδα άλλαξε το σύστημα της ομάδας του, τοποθετώντας τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης. Ο Αργεντινός αντικατέστησε τον Σιντιμπέ, περνώντας τον Πινέδα σε ρόλο δεξιού μπακ, τον οποίο έχει ξαναπέξει και άλλες φορές με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Πράγματι, ήταν ο Μεξικανός ο οποίος στο 53' βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάνταλου και ισοφάρισε -προσωρινά όπως αποδείχθηκε.

Όμως, ένα μοιραίο λάθος του Στάνκοβιτς, έμελλε να αλλάξει τον ρου του αγώνα. Ο Αυστριακός γκολκίπερ έχασε την μπάλα από τον Βιτίνια μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια τον ανέτρεψε.

Πέναλτι και κόκκινη, μόλις 2-3 λεπτά μετά την ισοφάριση. Ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Χαρίτ έβαλε τη Μαρσέιγ ξανά μπροστά στο σκορ ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, καθώς νίκησε τον Αθανασιάδη που μπήκε αντί του Μάνταλου.

Στο 68' η Μαρσέιγ κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, αυτήν τη φορά πολύ αυστηρό, για μαρκάρισμα του Άμραμπατ -σύμφωνα με τον διαιτητή- μέσα στην περιοχή του Αθανασιάδη. Ο Βερτού ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-1 στο 69'.

Στη συνέχεια ο Αθανασιάδης ήταν αυτός που είπε «όχι» σε προσπάθειες των Σαρ, Ομπαμεγιάνγκ, Κοντογκμπιά, κρατώντας το δείκτη του σκορ σε… λογικά επίπεδα, ενώ το 4-1 που έκανε η Μαρσέιγ με τον Σαρ, ακυρώθηκε ως οφσάιντ (ξανά οριακή φάση, αλλά σωστή).