League One: Μυθική ανατροπή της Σέφιλντ Γουένσντεϊ και πρόκριση στα play-offs ανόδου [βίντεο] - iefimerida.gr

League One: Μυθική ανατροπή της Σέφιλντ Γουένσντεϊ
League One: Μυθική ανατροπή της Σέφιλντ Γουένσντεϊ / glomex

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ πήρε μια μυθική πρόκριση απέναντι στη Πίτερπρο, στα play-offs ανόδου της League One.

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ είχε χάσει με 4-0 στο πρώτο ματς των μπαράζ ανόδου με την Πίτερμπρο, αλλά επικράτησε με 5-1 στη ρεβάνς και στα πέναλτι κατάφερε να πάρει μια επική πρόκριση στον τελικό ανόδου για την Championship.

Η Σέφιλντ προηγήθηκε στο 9' με τον Σμιθ, ο Γγκέγκορι διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 25' και στο 71' έκανε τους πάντες να πιστέψουν στην μεγάλη ανατροπή. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεωνο Πάλμερ έκανε το 4-0 και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Γκρέγκορι στο 105' έβαλε αυτογκόλ και έδωσε εκ νέου προβάδισμα πρόκρισης στην Πίτερμπρο. Στο 110'ο Πέτερσον έκανεν το 5-1 και έδειξε πως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Στην ρώσικη ρουλέτα οι γηπεδούχοι έκαναν το 5/5, νίκησαν με 5-3 και προκρίθηκαν στον τελικό του «Wembley», όπου θα διεκδικήσουν μια θέση στην Championship κόντρα στον νικητή του Μπάρνσλεϊ - Μπόλτον (19/5, 22:00, 1-1). Μετά το τελευταίο πέναλτι χιλιάδες οπαδοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν τον θρίαμβο.