Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Προκρίσεις για Ξάνθη και Πανιώνιο - iefimerida.gr

Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Προκρίσεις για Ξάνθη και Πανιώνιο

Οι παίκτες της Ξάνθης πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Ξάνθης πανηγυρίζουν /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Προκρίσεις για την Ξάνθη και τον Πανιώνιο στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος ποδοσφαίρου.

Με τον καλύτερο και πιο εμφατικό τρόπο σφράγισε την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας ο Πανιώνιος, αφού το σύνολο του Νικόδημου Παπαβασιλείου «φιλοδώρησε» με έξι τέρματα τον Ολυμπιακό Βόλου στην Νέα Σμύρνη. Σπουδαία εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Σωτήρης Τσιλούλης με τρία τέρματα (21’, 24’, 53’), ενώ από ένα γκολ σκόραραν οι Κώστας Δούμτσιος (2’), Ουμάρ Καμαρά (73’) και Γιάννης Παπανικολάου (89’). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί, με την διαφορά των δυο κατηγοριών που χωρίζουν τις δυο ομάδες να είναι κάτι παραπάνω από φανερή. Έτσι μετά την ήττα στον Βόλο με 3-0, γνώρισαν μια ακόμη από τους «κυανέρυθρους», με την εικόνα να είναι άκρως απογοητευτική.

Το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος σφράγισε η Ξάνθη, που απέδειξε την ανωτερότητα της στη ρεβάνς και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 3-0 στα Πηγάδια, έδειξαν μετά τη νίκη πρωταθλήματος κόντρα στον Ατρόμητο ότι βρίσκουν και πάλι τα πατήματα τους και πάνε με καλή ψυχολογία στο ματς της επόμενης αγωνιστικής πριν τον ΠΑΟΚ. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπαριέντος ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ντε Αμορίν ολοκλήρωσε ιδανικά την οργανωμένη επίθεση της Ξάνθης έκανε στο 41' το 2-0 και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα κάτι που βοήθησε στο να φύγει το όποιο άγχος από τους συμπαίκτες του. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 49ο λεπτό με τον Στάρτζεον να διαμορφώνει το τελικό 3-0 και τους γηπεδούχους να κάνουν από εκείνο το σημείο συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του ματς πρωταθλήματος με τον «δικέφαλο του Βορρά».