Κηφισιά-ΟΦΗ 0-0: Όλα... μηδέν στην Καισαριανή - iefimerida.gr

Κηφισιά-ΟΦΗ 0-0: Όλα... μηδέν στην Καισαριανή

Κηφισιά-ΟΦΗ, Super League
Κηφισιά-ΟΦΗ, Super League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Με το «λευκό» 0-0 ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα play outs η Κηφισιά και ο ΟΦΗ, αποτέλεσμα που δεν άφησε ικανοποιημένη καμία απ’ τις δύο ομάδες, μετά το «διπλό» του Βόλου στην Τρίπολη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο πιο «ζωντανά» τον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό είχαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ματέους Σάντος, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 9’ το σουτ του Τσάπαν κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, σε μία φάση όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Λάρσον στον Ματέους Σάντος.

Στο 19’ ο Ισέκα μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Κηφισιάς, έφυγε στο τετ-α-τετ και σκόραρε, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς, όπως έδειξε ο α’ βοηθός κι επιβεβαίωσε ο VAR, ο φορ του ΟΦΗ ήταν οριακά οφσάιντ.

Η Κηφισιά έχασε άλλες δύο ευκαιρίες, στο 26’ με την κεφαλιά του Τεϊσέιρα (άουτ) και στο 30’ με τον Σάντος («σκαστό» σουτ λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια), ενώ στο 44’ ο Ισέκα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έγιναν πολύ νευρικές, με πολλά λάθη και ελάχιστες φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες. Πιο σημαντικές στιγμές ήταν το πλασέ του Οζέγκοβιτς στο 53’ που έφυγε λίγο άουτ και το τελείωμα του Αποστολάκη στο 71’ από καλή θέση που πέρασε ένα μέτρο μακριά απ’ τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου.

Κηφισιά-ΟΦΗ 0-0

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (79’ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (69’ Βαφέας), Μπιφούμα (79’ Τεττέι), Μενέντεw (69’ Πρίτσας), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (79’ Ριέρα), Μπάκου, Χιμένεθ (64 Γκαγέγος), Αποστολάκης (88’ Λουίζ Φελίπε), Ισέκα.