Καραμπάγκ-Ολυμπιακός 0-0: Βελτιωμένοι και με «όπλο» την άμυνα οι Πειραιώτες πήραν τον πρώτο βαθμό στον όμιλο - iefimerida.gr

Καραμπάγκ - Ολυμπιακός
Ο Κροάτης αμυντικός του Ολυμπιακού Βρσάλικο σε στιγμιότυπο από τον αγώνα με την Καραμπάγκ στο Αζερμπαϊτζάν / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» στο 0-0 κόντρα στην Καραμπάγκ εκτός έδρας για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν καλά στο ματς και δέχτηκαν πίεση από τους Αζέρους, ενώ και επιθετικά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για τελικές προσπάθειες.

Διαβάστε πώς μετέδωσε LIVE το iefimerida την εξέλιξη του αγώνα.

Παρ' όλα αυτά, το πρώτο ημίχρονο βγήκε με το «μηδέν» στην άμυνα, ενώ ο Αμπουμπακάρ Καμαρά λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στο 37' ύστερα από σέντρα σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές, το αμυντικό δίδυμο Παπασταθόπουλου-Ντόι λειτούργησε καλά και ο Ολυμπιακός κράτησε το 0-0, παίρνοντας τον πρώτο βαθμό στον όμιλο και σε συνδυασμό με το 0-4 της Φράιμπουργκ στη Ναντ ελπίζει για την 3η θέση στο γκρουπ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Αγωνιστικά, οι Αζέροι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά και πίεσαν αρκετά τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα, πρεσάροντας ψηλά και δημιουργώντας πρόβλημα στην ανάπτυξη της ομάδας του Μίτσελ, που δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα.

Η κατοχή δεν μεταφράστηκε πάντως σε κάποια κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα άρχισε να βρίσκει πατήματα και στο 23' είχε μια καλή στιγμή σε στημένη μπάλα, με τον Ντόι, που και σήμερα ξεκίνησε βασικός, να παίρνει την κεφαλιά σε φάουλ του Μπιέλ και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

Ο Μίτσελ άλλαξε τον σχηματισμό (από 3-5-2 σε 4-4-2) και η ομάδα του άρχισε να παίρνει ανάσες, κρατώντας λίγο παραπάνω την μπάλα. Στο 37ο λεπτό ο Ολυμπιακός παραλίγο να ανοίξει το σκορ, έστω κατά τύχη, καθώς στη σέντρα-σουτ του Αμπουμπακάρ Καμαρά με προορισμό τον Ουί Τζο η μπάλα πήρε ύψος και χτύπησε στη συμβολή των δοκών, ενώ στο 44' το σουτ του Κούντε εκτός περιοχής δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μαγκομενταλίγεφ, που απέκρουσε στη δεξιά γωνία.

Η κατάσταση ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με αυτοπεποίθηση, εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις, τον Παπασταθόπουλο να κυριαρχεί στην άμυνα και σωστή κυκλοφορία κράτησε το ρυθμό στο επίπεδο που τον εξυπηρετούσε. Μάλιστα, στο 59', το εν κινήσει σουτ του Μπιέλ μπλόκαρε ο Αζέρος τερματοφύλακας, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ωραία ατομική προσπάθεια του Κούντε κατέληξε σε άστοχο σουτ του Καμερουνέζου μέσου.

Η Καραμπάγκ απείλησε με αξιώσεις για πρώτη φορά μόλις στο 71ο λεπτό, με το σουτ του Όζοβιτς να περνά άουτ κι αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή του αγώνα, που έληξε με τους «ερυθρόλευκους» να φεύγουν από το Αζερμπαϊτζάν με όφελος μια πολύ καλή ένεση ψυχολογίας.