Η Καλλιθέα επέστρεψε στη Super League μετά από 18 χρόνια [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Καλλιθέα επέστρεψε στη Super League μετά από 18 χρόνια [βίντεο]

Η Athens Kallithea επέστρεψε στη Super League μετά από 18 χρόνια
Η Athens Kallithea επέστρεψε στη Super League μετά από 18 χρόνια / Φωτογραφία: INTIME

Η αγωνιστική περίοδος 2024-25 θα βρει την Athens Kallithea FC να αγωνίζεται στη Super League.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη αναδείχθηκε σήμερα (9/5) ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ στον β' όμιλο της Super League 2, και «σφράγισε» την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια» για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2005-06, όταν υποβιβάστηκε από την Α' Εθνική.

Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Νίλι, ωστόσο η Athens Kallithea FC ισοφάρισε με τον Μαρότα στο 32΄, με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν τον βαθμό που χρειάζονταν και να πανηγυρίζουν την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία μετά από 18 χρόνια.

Δείτε βίντεο:

Στο μεταξύ, η Ηλιούπολη νίκησε 2-1 την Καλαμάτα στο έτερο σημερινό παιχνίδι για τα πλέι οφ του β' ομίλου. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βενάρδος (49΄) και Κόστα (90+3΄), ενώ η «Μαύρη Θύελλα» είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το πέναλτι του Ακόστα στο 62΄.

Στις αναμετρήσεις για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του Β΄ Ομίλου της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

• Athens Kallithea FC - Χανιά 1-1
  • Ηλιούπολη - Καλαμάτα 2-1
  • Ρεπό: Ιωνικός