Προκριματικά Μουντιάλ: Ιστορική νίκη της Αργεντινής στο «Μαρακανά», επικράτησε με 1-0 της Βραζιλίας με γκολ του Οταμέντι - iefimerida.gr

Ιστορική νίκη της Αργεντινής μέσα στο Μαρακανά
Ιστορική νίκη της Αργεντινής μέσα στο Μαρακανά / Φωτογραφία ΑP

Η Αργεντινή με γκολ του Νικολάς Οταμέντι έκανε το απόλυτο έσπασε το ιστορικό σερί της Βραζιλίας για την πρώτη της εντός έδρας ήττα σε προκριματικά με σκορ 0-1 για τα προκριματικά Μουντιάλ μέσα στο Μαρακανά.

Η Αργεντινή ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα από την Γαλλία για να είναι το Νο1 στο ranking της FIFA και το έκανε με μυθικό τρόπο.

Το ντέρμπι ωστόσο, ξεκίνησε με διακοπή μισής ώρας λόγω επεισοδίων. Η πρωταθλήτρια κόσμου πήρε ένα τεράστιο διπλό καταγράφοντας και ρεκόρ.

Ιστορική ήττα για την Βραζιλία

Η Βραζιλία ήταν μία από τις δύο ομάδες που δεν είχε χάσει σε προκριματικά Μουντιάλ εντός έδρας, η άλλη ήταν η Ισπανία,. Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι, μετά την εντός έδρας ήττα από την Ουρουγουάη πήγε στο Μαρακανά και έκανε το διπλό.

Στο πρώτο ημίχρονο όμως, μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε, καθώς σημειώθηκαν 22 φάουλ και μόλις δύο φάσεις.

Οταμέντι ο εκτελεστής

Στην επανάληψη η Σελεσάο ήταν αρκετά ανώτερη, με τον Μέσι να μην έχει καμία ενέργεια. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, αλλά παρά το ότι ο Μαρτινέλι σε αρκετές περιπτώσεις βρέθηκε απέναντι από τον Μαρτίνεθ, δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Η πρωταθλήτρια κόσμου Αργεντινή, με σκόρερ τον Οταμέντι στο 63ο λεπτό, με πολύ ωραία κεφαλιά, έβαλε τέλος στο απίθανο αήττητο της Βραζιλίας (έπαιξε με 10 παίκτες για 9 λεπτά λόγω αποβολής του Ζοέλτον στο 81') και πλήγωσε Γαλλία και Ουρουγουάη αφού την προσπέρασε στη βαθμολογία.