Europa League: Στον τελικό η μυθική Σεβίλλη, 2-1 τη Γιουβέντους -Κόντρα στην «ατσάλινη» Ρόμα, 0-0 στο Λεβερκούζεν - iefimerida.gr

Η Σεβίλλη αποδείχθηκε για ακόμη μια φορά «εφτάψυχη» στη διοργάνωσή της, το Europa League / Φωτογραφία: AP Photo-Jose Breton

Η Ρόμα και η Σεβίλλη θα είναι οι δύο ομάδες που θα αναμετρηθούν στον τελικό του Europa League 2022-23, με στόχο την κούπα και το «εισιτήριο» του Champions League της ερχόμενης σεζόν.

Οι Ρωμαίοι πήραν αυτό που έψαχναν στη Γερμανία επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν και με συνολικό σκορ 1-0 στη σειρά εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στον τελικό του Europa League της τρέχουσας σεζόν. Εκεί θα βρεθούν απέναντι στους «μάστορες» του θεσμού Σεβιγιάνους, που επικράτησαν με 2-1 των «μπιανκονέρι» στην παράταση και με συνολικό σκορ 3-2 θα διεκδικήσουν το έβδομο τρόπαιό τους στη διοργάνωση.

Το ματς που θα κρίνει την ομάδα η οποία θα σηκώσει την κούπα στον ουρανό της «Πούσκας Αρένα» στη Βουδαπέστη, θα γίνει στις 31 Μαΐου.

Europa League: Η Σεβίλλη ξέρει τον τρόπο για να πρωταγωνιστεί στη διοργάνωση

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί η χρονικά δεύτερη φιναλίστ του Europa League της τρέχουσας σεζόν. Εκεί η Σεβίλλη με ανατροπή, 2-1 επί της Γιουβέντους, σε συνδυασμό με το 1-1 στο Τορίνο, πανηγύρισε μία ακόμη επική πρόκριση στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης, στην οποία είναι η απόλυτη πρωταγωνίστρια.

Οι Ανδαλουσιάνοι αποδείχθηκαν «εφτάψυχοι» στη ρεβάνς που έδωσαν στην έδρα τους. Βρέθηκαν στο 65' πίσω στο σκορ από το γκολ του Βλάχοβιτς, αλλά βρήκαν γρήγορα το γκολ που θα έστελνε το ματς στον έξτρα χρόνο με τον «κεραυνό» του Σούσο στο 71'. Στο 95' του έξτρα 30λεπτου ο Λαμέλα έφερε τον αγώνα... τούμπα, με το γκολ που αποδείχθηκε καθοριστικό.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πηγαίνει πλέον για το 7ο τρόπαιο τα τελευταία 17 χρόνια και 5ο μετά το 2014 (2006, 2007 είχε κατακτήσει το τότε Κυπέλλου UEFA και το Europa League των ετών 2014, 2015, 2016 και 2020).

Οι «μπιανκονέρι» έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες και ενδεχομένως να αδικούνται από το τελικό σκορ, με βάση την εικόνα τους στην Ανδαλουσία. Ωστόσο, στο ποδόσφαιρο μετρά η ουσία και έτσι ο σύλλογος του Πιεμόντε δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει το μοναδικό τρόπαιο που είχε απομείνει για την τρέχουσα σεζόν, καθώς έχασαν νωρίτερα έχασαν κάθε στόχο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Europa League: Δεύτερη σερί χρονιά σε τελικό η Ρόμα του Μουρίνιο

Στο παιχνίδι της βραδιάς που δεν χρειάστηκε παραπάνω από την κανονική διάρκεια για να κριθεί το «εισιτήριο», η Ρόμα εξασφάλισε ένα «χρυσό» 0-0 στο Λεβερκούζεν επί της Μπάγερ και σε συνδυασμό με το αγαπημένο της 1-0 στο «Ολίμπικο» πριν από μία εβδομάδα, έκλεισε ραντεβού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε ευρωπαϊκό τελικό.

Πέρσι η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο κατέκτησε το Conference League με το 1-0 επί της Φέγενορντ και στις 31 Μαΐου 2023 θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και το Europa League, κάνοντας ένα βήμα παραπάνω στην Ευρώπη.

Μπορεί η πορεία των «τζαλορόσι» στη Serie A το τελευταίο διάστημα να μην είναι η καλύτερη, ωστόσο θα έχουν την ευκαιρία να βρεθούν στους ομίλους του Champions League της περιόδου 2023-24, με την προϋπόθεση να σηκώσουν το τρόπαιο στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης.

Οι «ασπιρίνες» προσπάθησαν για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την αδιαπέραστη άμυνα των Ρωμαίων. Έτσι, έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν ξανά σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 21 χρόνια και συγκεκριμένα το 2002, όταν είχαν ηττηθεί από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Champions League (2-1) -με το περίφημο γκολ του Ζινεντίν Ζιντάν.

Europa League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών ημιτελικών

Σεβίλλη (Ισπανία) - Γιουβέντους (Ιταλία) 2-1 παρ. (κ.δ. 1-1)

• (71' Σούσο, 95' Λαμέλα - 65' Βλάχοβιτς)
  • Πρώτος αγώνας 1-1: Προκρίθηκε η Σεβίλλη με συνολικό σκορ 3-2

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) - Ρόμα (Ιταλία) 0-0

• Πρώτος αγώνας 0-1: Προκρίθηκε η Ρόμα με συνολικό σκορ 1-0