Europa League: Τρομερή Άιντραχτ, πέταξε εκτός ημιτελικών Europa League την Μπαρτσελόνα, 2-3 στην Καταλονία - iefimerida.gr

Εντυπωσιακή πρόκριση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης επί της Μπαρτσελόνα για το Europa League / Φωτογραφία: AP Photo-Joan Monfort

Μια εκπληκτική Άιντραχτ Φρανκφούρτης πέταξε εκτός συνέχειας του Europa League την Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε 2-3 στην Καταλονία.

Στους «4» του Europa League πέρασε και η εντυπωσιακή Γουέστ Χαμ, η οποία έκανε ένα εντυπωσιακό «διπλό» 0-3 στην έδρα της Λυών, ενώ και η Λειψία κατάφερε να πάρει επίσης με εκτός έδρας νίκη το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, καθώς νίκησε 0-2 στο Μπέργκαμο την Αταλάντα.

Στο ματς που κράτησε περισσότερο από όλα, καθώς πήγε στην παράταση, η Ρείντζερ συμπλήρωσε την τετράδα, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μπράγκα, με την κανονική διάρκεια να λήγει 2-1.

Europa League: Η Άιντραχτ απέκλεισε το μεγάλο φαβορί, Μπαρτσελόνα και θα παίξει με Γουέστ Χαμ στους «4»

Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Μπαρτσελόνα, όχι μόνο δεν «τρόμαξε» την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία μπροστά σε 20.000 οπαδούς της και περίπου άλλους 10.000 εκτός «Καμπ Νοου», πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες προκρίσεις στη σύγχρονη Ιστορία της με το εμφατικό 3-2 στο «σπίτι» των Καταλανών (1-1 το πρώτο παιχνίδι).

Η Άϊντραχτ έβαλε «φρένο» στην πορεία των Καταλανών, κατά την οποία έτρεχαν αήττητο 15 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και 23 παιχνίδια χωρίς ήττα σε κανονική διάρκεια αγώνα (τελευταία ήταν το 3-0 από την Μπάγερν στο Μόναχο στις 8 Δεκεμβρίου στους ομίλους του Champions League).

Ο Κόστιτς ήταν αυτός που «σημάδεψε» την αναμέτρηση με τα δύο γκολ που πέτυχε και μία ασίστ, στο 4' με πέναλτι και στο 67' με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ. Ενδιάμεσα ο Μπόρε είχε κάνει το 0-2 στο 36' από ασίστ του Σέρβου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τσάβι ήταν μειώσει με τον Μπουσκέτς στο 90+1' και ακόμη περισσότερο με το πέναλτι του Ντεπάι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρώτη της πρόκριση σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες κι ενώ δεν είχε νικήσει στο πρώτο ματς, πέτυχε με άκρως εμφατικό τρόπο η Γουέστ Χαμ στο «Παρκ Ολιμπίκ» επί της Λυών.

Παρά το 1-1 της περασμένης Πέμπτης (7/4) στο Λονδίνο τα «σφυριά» επικράτησαν 0-3 στη ρεβάνς επί γαλλικού εδάφους και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «4» του τουρνουά, όπου θα βρουν απέναντί τους την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Η... σεμνή τελετή στο «σπίτι» της Λυών είχε τελειώσει (ουσιαστικά) από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μόιες πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 7 λεπτά, ενώ η ρεβάνς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με το τρίτο γκολ του Μπόουεν στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Εντυπωσιακή Λειψία στο Μπέργκαμο, θα βρει τη Ρέιντζερς στα ημιτελικά

Τη δεύτερη κορυφαία ευρωπαϊκή στιγμή της ιστορίας της πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης (14/4) η Λειψία. Μετά την πρόκρισή της στους ημιτελικούς του Champions League τη σεζόν 2019-20, η γερμανική ομάδα έκανε το ίδιο και στο Europa League, μετά το 0-2 επί της Αταλάντα στο Μπέργκαμο (το πρώτο ματς είχε τελειώσει ισόπαλο 1-1).

Ο άνθρωπος που έστειλε τους «ταύρους» στην τετράδα της διοργάνωσης ήταν ο Κριστοφέρ Ενκουνκού με τα δύο τέρματα που πέτυχε στο 18' με σουτ μέσα από την περιοχή και στο 87ο με πέναλτι. Έτσι, έγινε ο κορυφαίος στα χρονικά του γερμανικού συλλόγου με τη μεγαλύτερη παρουσία σε γκολ της ομάδας του σε μια σεζόν (48 συνολικά), ξεπερνώντας τον Βέρνερ, ο οποίος αγωνίζεται εδώ και δύο χρόνια στην Τσέλσι. Επίσης, με τον Αντρέ Σίλβα είναι οι δύο παίκτες που έχουν σκοράρει (είτε ξεχωριστά, είτε και οι δύο) στις 12 τελευταίες εκτός έδρας διοργανώσεις για λογαριασμό της ομάδας τους.

Η Λειψία επιβεβαίωσε ότι είναι η ομάδα… εκτός έδρας στην Ευρώπη, καθώς έφτασε τις 7 σερί σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ από την πλευρά της η Αταλάντα υπέστη την πρώτη της εντός έδρας ήττα σε Europa League ή Κύπελλο UEFA μετά από 8 νίκες και 6 ισοπαλίες, συμπεριλαμβανομένων και των προκριματικών.

Στο ματς που πήγε στο έξτρα 30λεπτο, η Ρέιντζερς ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 2' ο Ταβερνιέ, μετά από φάση διαρκείας και «πολιορκία» στην εστία της Μπράγκα, έκανε το 1-0. Μάλιστα, στο 5' της ακυρώθηκε γκολ για χέρι, μέσω VAR.

Στο 42' οι Σκωτσέζοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Τορμένα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ρούφε, αποβλήθηκε και το πέναλτι που δόθηκε, μετέτρεψε σε γκολ (ξανά) ο Ταβερνιέ για το 2-0. Και ενώ όλα φαίνονταν ιδανικά για τους γηπεδούχους, στο 83’ ο Μεντέιρος έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Κάρμο μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-1 και οδήγησε το ματς σε παράταση.

Το 3-1 έγινε στο 101', όταν, ύστερα από έξοχο συνδυασμό Αρίμπο, Καμαρά, ο τελευταίος γύρισε στον Ρουφ που πλάσαρε για να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση. Η αποβολή του Μεντέιρος άφησε την Μπράγκα με εννιά παίκτες και ουσιαστικά εκτός ημιτελικών.

Europa League: Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης

• Αταλάντα (Ιταλία) - Λειψία (Γερμανία) 0-2 (1-1)
  • Μπαρτσελόνα (Ισπανία) - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 2-3 (1-1)
  • Λιόν (Γαλλία) - Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 0-3 (1-1)
  • Ρέιντζερς (Σκωτία) - Μπράγκα (Πορτογαλία) παράταση (0-1)