Euroleague: «Φρέναρε» τον Παναθηναϊκό AKTOR η Ζαλγκίρις, ήττα με 80-68 στο Κάουνας - iefimerida.gr

Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός AKTOR, Euroleague
Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός AKTOR, Euroleague / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ένας αγνώριστος και επιρρεπής σε λάθη (15) Παναθηναϊκός AKTOR, δεν κατάφερε να βγάλει το ανταγωνιστικό πρόσωπό του στο Κάουνας, απέναντι σε μία Ζαλγκίρις που προερχόταν από την εκκωφαντική εμφάνιση επί της Φενερμπαχτσέ και έκλεισε αλώβητη τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 80-68, για την 25η αγωνιστική και με ρεκόρ 15-10 έχασαν την ευκαιρία να συνεχίσουν την πίεση στην Μπαρτσελόνα για τη δεύτερη θέση.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 10-15 και συνεχίζει τον αγώνα της για να προλάβει τα Play-In.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

Η εικόνα του αγώνα

Με τρομερή ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζάλγκιρις, η οποία με όπλο τον φοβερό Μπιρούτις που είχε 8 πόντους, προηγήθηκε με 18-13 στο 6′. Ο Κέντρικ Ναν κρατούσε τον Παναθηναϊκό AKTOR κοντά στο παιχνίδι και με τρία τρίποντα έκανε το 18-16. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν αρκετά υψηλά το τέμπο και με γκολ – φάουλ του Σμιτς έκαναν το 25-21 στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-25 με τους Ναν και Γκριγκόνις να έχουν 23 από τους 25 πόντους της ομάδας τους.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το «τριφύλλι» είχε δεχθεί μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά και προηγήθηκε με 33-27 στο 16′. Πέντε πόντοι του Έβανς κι ένα τρίποντο του Μάνεκ έκαναν το 35-35 στο 16′. H Ζάλγκιρις είχε το μομέντουμ και με τον Σάμνερ να μπαίνει στην εξίσωση έκλεισε το ημίχρονο στο συν 6, 44-38.

Με ένα 5-3 σερί μπήκε η λιθουανική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 8, 49-41. Ένα τρίποντο του Γκραντ ένα κάρφωμα του Λεσόρ και πόντοι του Ναν έφεραν τον Παναθηναϊκό AKTOR στο πλην 2, 52-50 στο 24′. Σμιτς, Έβανς και Γκιεντράιτις έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε το 59-52. Παρά την πίεση του Παναθηναϊκού AKTOR, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30′ με 8 πόντους διαφορά, 64-56.

Τίποτα δεν κυλούσε καλά για τον Παναθηναϊκό AKTOR. Ο Κίναν Έβανς ήταν κυρίαρχος και έχοντας φτάσει στους 22 πόντους, η Ζάλγκιρις προηγήθηκε με 72-60 στο 35′. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο με τρίποντο του Κέντρικ Ναν για το 74-65. Ο Ουλάνοβας με 4 διαδοχικούς πόντους και έκανε το 78-67 στο 39′ τελειώνοντας επί της ουσίας το ματς, το οποίο έληξε με το τελικό 80-68.