Euroleague: Ήττα με κάτω τα χέρια από την ΤΣΣΚΑ ο Παναθηναϊκός, 97-77 για τους Μοσχοβίτες - iefimerida.gr

Ήττα με 97-77 για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ
Ήττα με 97-77 για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ / Φωτογραφία: Intime

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και επέστρεψε στις ήττες για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι», που έχασε ουσιαστικά με κάτω τα χέρια στη ρωσική πρωτεύουσα, είδε το ρεκόρ του να υποχωρεί στο 3-10 και να μειώνονται ακόμη περισσότερο οι όποιες -εκ των πραγμάτων λίγες- ελπίδες για είσοδο στην προνομιούχο οκτάδα.

Από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και όγδοη στο σύνολο, όντας ένα από τα φαβορί να πάει μέχρι το τέλος του δρόμου στην τρέχουσα διοργάνωση.

Αυτήν τη φορά η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού δεν λειτούργησε και με μόλις 7/25 τρίποντα, οι «πράσινοι» δεν είχαν καμία τύχη στη «Megasport» Arena, χάνοντας από την πρώτη περίοδο την επαφή στο σκορ. Στον αντίποδα, η ΤΣΣΚΑ εξαργύρωσε τα 14/28 τρίποντα, αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του Σβεντ σε εκτέλεση (17 πόντοι) και δημιουργία (13 ασίστ).

Το ματς

Η ευστοχία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τα 6,75 μέτρα, διέλυσε κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να την περιορίσει με άμυνα ζώνης. Οι Ρώσοι φόρτωσαν το καλάθι της ελληνικής ομάδας με 31 πόντους στην πρώτη περίοδο, εξαργυρώνοντας τα 6/7 τρίποντα που μέτρησαν σε αυτό το διάστημα, εκθέτοντας την έλλειψη αμυντικής διάρκειας των «πράσινων». Το «τριφύλλι» προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο 3' (6-3), με τον Σβεντ να παίρνει μπροστά (9 πόντοι με 3/3 τρίποντα) και να οδηγεί την ομάδα του στην ανατροπή, μέχρι το 31-22 στο 10λεπτο.

Με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει μάταια το τρίποντο (2/13 στο πρώτο ημίχρονο), οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν, παρά τις διαδοχικές εναλλαγές στην «πράσινη» άμυνα (από man to man σε ζώνη). Στο 13', μάλιστα, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν μια διψήφια διαφορά (34-24), με νέο τρίποντο του Σβεντ και αξιοποιώντας όλα τα ελεύθερα σουτ που βρήκαν, έκλεισαν χωρίς άγχος το πρώτο 20λεπτο στο +15 (53-38).

Η αδυναμία της ελληνικής ομάδας και στην τρίτη περίοδο να περιορίσει την έφεση του Σβεντ σε εκτέλεση και δημιουργία (έφτασε τους 14 πόντους με 9 ασίστ), δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να αντιδράσουν. Με εξαίρεση, μάλιστα, ένα δίλεπτο ξέσπασμα του Νέντοβιτς, που μείωσε σε 66-49 στο 27', ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του, βλέποντας την ΤΣΣΚΑ να κλείνει την περίοδο στο +21 (75-54).

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να εμφανίσουν σημάδια ζωής στο τέταρτο δεκάλεπτο, μαζεύοντας την άμυνα τους και μειώνοντας τη διαφορά στο -16 (79-63) στο 34΄. Ωστόσο, οι Μιλουτίνοφ μέσα στη ρακέτα και Σβεντ από την περιφέρεια, έπιασαν και πάλι… δουλειά, σβήνοντας το όνειρο του Παναθηναϊκού για ανατροπή και οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ σε μία άνετη νίκη με 97-77.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 97-77

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 11 (2), Μπολομπόι 9, Κομένκο, Ούχοφ 6 (2), Ίβλεφ, Αντόνοφ 16 (4), Κλάιμπερν 16, Μιλουτίνοφ 9 (13 ριμπάουντ), Φαρίντ 2, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 17 (5).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 3 (1), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Κασελάκης, Γουάιτ 19 (3), Νέντοβιτς 14 (2), Έβανς 15 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 10 (1).

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77