Euroleague: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ρεάλ -Νίκησε στην παράταση και τη Βαλένθια [βίντεο] - iefimerida.gr

Γιουλ και Καμπάτσο πανηγυρίζουν τη νίκη της Ρεάλ επί της Βαλένθια
Γιουλ και Καμπάτσο πανηγυρίζουν τη νίκη της Ρεάλ επί της Βαλένθια / Φωτογραφία ΑΜΠΕ

Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε σε ακόμη μία παράταση, θριαμβεύοντας στον ισπανικό «εμφύλιο» της 21η αγωνιστικής στη Euroleague και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 19-2.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 96-86 της Βαλένθια στο επιπλέον πεντάλεπτο (82-82κ.α.) του «Wizink Center», υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην ενδέκατη ήττα τους, με την οποία... κατρακύλησαν εκτός δεκάδας.

Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 30΄, αλλά ο Ντέιβις ολοκλήρωσε από τα 6,75 ένα επιμέρους σκορ 6-15 της Βαλένθια, με το οποίο όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά βρέθηκε στο 36΄ στο +6 (64-70). Ωστόσο, Χεζόνια, Γιουλ από την περιφέρεια και Ταβάρες κοντά στο καλάθι επανέφεραν προς στιγμή την τάξη, γράφοντας στα 3΄΄ για τη λήξη το 82-79. Η Ρεάλ, πάντως, υπολόγιζε δίχως τον Χάρπερ, ο οποίος στην εκπνοή ευστόχησε σε ένα ασύλληπτο τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 82-82 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν... όρεξη για νέο θρίλερ, όπως το πρόσφατο με την Αναντολού Εφές που κρίθηκε στις 4 παρατάσεις, και με ένα επιμέρους σκορ 14-4 «καθάρισαν» τον αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που είδαν τον Σέρχιο Γιουλ (16π.) να συμπληρώνει 1.047 αγώνες καριέρας με τη φανέλα της Ρεάλ και να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία της με τα περισσότερα ματς, ο Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους και 4/6 τρίποντα, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο υπερπολύτιμος Έντι Ταβάρες με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από τη Βαλένθια πάλεψαν οι Μπράντον Ντέιβις και Κρις Τζόουνς, με 19 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-40, 58-55, 82-82κ.α., 96-86 παρ.