Euroleague: Χωρίς νίκη η Παρτιζάν - Ασταμάτητη η Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο τεχνικός της Φενέρμπαχτσέ Δημήτρης Ιτούδης
Ο τεχνικός της Φενερμπαχτσέ, Δημήτρης Ιτούδης / EUROKINISSI

Η Παρτίζαν έδωσε τον πρώτο εντός έδρας αγώνα της στην EuroLeague έπειτα από το 2014-15, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να γνωρίζει την ήττα με 75-80 από την Αρμάνι για την EuroLeague.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, ανέβηκε στο 2-1 και έριξε στο 0-3 την Παρτίζαν.

Η Παρτίζαν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της κόντρα στην Αρμάνι και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Γιαμ Μαντάρ σκόραρε για το 18-8 στο 7', κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-17. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σούταρε 4/5 τρίποντα ενώ η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε μόλις 1/6 δίποντα.

Στη συνέχεια, η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 33-30 με το τρίποντο του Φόιγκτμαν όμως η Παρτίζαν άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-41, σουτάροντας με 70% στο τρίποντο (7/10) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Μαντάρ, Άντσουσιτς, Λεσόρ και ΛεΝτέι. Από 'κει και πέρα, η Αρμάνι άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κέβιν Πάνγκος (49-50, 24').

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Ιταλούς να κλείνουν την τρίτη περίδο στο 61-62. Ο Ζακ ΛεΝτέι εκτελούσε πίσω από τα 6μ.75 και στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας το 66-62 και φτάνοντας τα 5/5 τρίποντα ενώ ο Ντάντε Έξουμ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 71-62 στο 34', υποχρεώνοντας τον Μεσίνα να καλέσει timeout έπειτα από το σερί 10-0 της Παρτίζαν!

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Σιλντς (73-74) ενώ ο Ντέιβις κέρδισε φάουλ από τον Πάντερ κι έκανε το 73-76 με 2/2 βολές στα 48". Ο Άντσουσιτς έκανε λάθος πάσα στον ΛεΝτέι στα 37.9" και ο Κέβιν Πάνγκος νίκησε στην προσωπική μονομαχία του τον Παπαπέτρου, σκοράροντας με αριστερό layup για το 73-78. Εν τέλει, η Αρμάνι άντεξε στη μεγάλη πίεση κι έφτασε στη νίκη με σκορ 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80.

Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 84-63: Αήττητη η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη

Δεν έχει βρεθεί η ομάδα που θα νικήσει τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη. Ο σύλλογος από την Τουρκία… καθάρισε και τη Βιλερμπάν με 84-63, κάτι που του επέτρεψε να φτάσει στο 3-0 στη Euroleague, ρίχνοντας τους Γάλλους στο 1-2.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης μέτρησε 11 πόντους με 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση. Από την άλλη ο Φαλ είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ, ωστόσο δεν έφτανε να αποτρέψει την δεύτερη ήττα της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-63

Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα 73-84: Τρίποντη «εκτέλεση» στη Βαυαρία

Η Μπαρτσελόνα (2-1) ήταν καταιγιστική από την περίμετρο και αυτό αρκούσε για να της δώσει τη δεύτερή της νίκη στην EuroLeague με το 84-73 στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου (0-3). Οι Καταλανοί ολοκλήρωσαν με 13/26 τρίποντα, βλέποντας τους Αμπρίνες και Λαπροβίτολα να σκοράρουν από 4 τρίποντα και το παιχνίδι απλοποιήθηκε για την ομάδα του Σάρας. Βέσελι, Λαπροβίτολα και Αμπρίνες σκόραραν από 14 πόντους, με τον Σατοράνσκι να μοιράζει 7 ασίστ όντας… μαέστρος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84

Μακάμπι-Μονακό 78-70: Τρομερή ανατροπή με ήρωα τον Μπάλντγουιν

Όταν η Μονακό κάθισε αναπαυτικά στο μαξιλαράκι του +19, η Μακάμπι σχεδίαζε την… επανάστασή της και έως ότου καταλάβουν οι Μονεγάσκοι τι επρόκειτο να συμβεί, ο Γουέιντ Μπάλντγουιν «βομβάρδιζε» το καλάθι της. Κι έτσι ολοκληρώθηκε μια τρομερή ανατροπή από την ομάδα του Όντεντ Κάτας και παράλληλα επιβεβαιώθηκε ότι το ταλέντο δεν είναι αρκετό για μια ομάδα της ποιότητας που έχει η Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70

Ζάλγκιρις - Βίρτους 68-65: Μοιραίος Τεόντοσιτς

Η Βίρτους (1-2) τα είχε όλα δικά της τρία λεπτά πριν το τέλος και τα έχασε. Η διαφορά πέντε πόντων δεν της αρκούσε και στο τελευταίο λεπτό ο Τεόντοσιτς τα έκανε όλα λάθος, με ένα χαμένο σουτ από το τρίποντο και μία απώλεια κατοχής, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπραζντέικις να κλέψει το ματς για το τελικό 68-65, που έφερε το πρώτο ροζ φύλλο στη Ζάλγκιρις (1-2).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65

Εφές - Βαλένθια 91-92: Της «έκλεισε το σπίτι» την πρωταθλήτρια στο σπίτι της

Το «κρύο αίμα» του Κρις Τζόουνς για το εύστοχο ζευγάρι βολών και το προσπέρασμα στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά και το λάθος των Τούρκων αμέσως μετά έμελλε να γράψουν την ιστορία του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92