Ελσίνκι-ΠΑΟΚ 2-3: Έβγαλε χαρακτήρα και πήρε νίκη με ανατροπή, στην πρεμιέρα των ομίλων του Conference League - iefimerida.gr

Με νίκη εκτός έδρας επί της Ελσίνκι ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την πορεία του στους ομίλους του Conference League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Με νίκη 3-2 στο Ελσίνκι ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την προσπάθειά του στους ομίλους του Conference League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά με τρία γκολ στην επανάληψη διασφάλισε ότι θα φύγει με τους 3 βαθμούς από τη Φινλανδία. Το 2-3, που διαμορφώθηκε αργά στις καθυστερήσεις με πέναλτι των γηπεδούχων, δεν μπορούσε να στερήσει από τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου τη χαρά για τη θετική πρεμιέρα στο 8ο γκρουπ της διοργάνωσης.

Τα γκολ των «ασπρόμαυρων» σημείωσαν οι Κουλιεράκης στο 55', ο Ντεσπόντοφ στο 81' που έδωσε και την ασίστ στο τέρμα της ισοφάρισης, και ο Μπράντον Τόμας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μπάντε (35’) και Ραντούλοβιτς (90+9', πέναλτι).

Ο ΠΑΟΚ ανανεώνει το... ευρωπαϊκό του ραντεβού για τις 5 Οκτωβρίου, όταν και θα αντιμετωπίσει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο γήπεδο της Τούμπας. Η γερμανική ομάδα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Αμπερντίν.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά και η Ελσίνκι το εκμεταλλεύτηκε στο 35'

Πιο ενεργητική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης η Ελσίνκι, απέναντι σε έναν αναποτελεσματικό, με λάθη και ανούσια κατοχή ΠΑΟΚ, γεγονός που έφερε τους Φινλανδούς σε θέση ισχύος λίγο μετά το μισάωρο του ημιχρόνου.

Στο 34' ο Σοΐρι σούταρε και ο Κοτάρσκι έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ (το 5ο κερδισμένο για τους γηπεδούχους). Στην εξέλιξη της φάσης, με το χρονόμετρο να δείχνει το 35ο λεπτό, ο Μπάντε, με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Στο 40' ο Ντεσπόντοφ απείλησε για τον «Δικέφαλο του Βορρά», αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ.

Πολύ ανεβασμένος ΠΑΟΚ στην επανάληψη, έφτασε στη σημαντική ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας πρωταγωνιστές, σε τρεις συνεχείς ευκαιρίες, τους Ντεσπόντοφ, Εκόνγκ, Σβαμπ, δεν μπόρεσε, όμως, να παραβιάσει την εστία των Φινλανδών (στις δύο φάσεις έδιωξε ο Οστ, στη φάση του Εκόνγκ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι).

Στο 50', με γρήγορη αντεπίθεση, η Ελσίνκι «σημάδεψε» το δοκάρι με τον Ραντούλοβιτς και 5 λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Κουλιεράκης στο 55', μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ντεσπόντοφ από τα αριστερά, έκανε το 1-1.

Στο 59ό λεπτό ο Σβαμπ έπιασε το σουτ και ο Οστ απέκρουσε για τους Φινλανδούς.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο για να διπλασιάσει τα τέρματά του, προσπάθεια που καρποφόρησε στο 81ο λεπτό με τον Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος σούταρε, η μπάλα βρήκε αρχικά στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε για τους «ασπρόμαυρους» στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπράντον Τόμας, ο οποίος παραβίασε για τρίτη φορά την εστία της Ελσίνκι (μετά από γύρισμα του Τάισον), γράφοντας το 1-3.

Στο 90+6' οι Φινλανδοί κέρδισαν πέναλτι (που καταλογίστηκε μετά από υπόδειξη του VAR), έπειτα από χέρι του Εκόνγκ στην περιοχή, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ραντούλοβιτς στο 90+9'.