US Open: Αποκλεισμός-σοκ για τον Στέφανο Τσιτσιπά -Έχασε 3-2 σετ από τον Στρίκερ, Νο 128 στον κόσμο [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σκουπίζεται με πετσέτα
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία αρχείου: AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε ήττα-σοκ στο US Open και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

Ο Ελληνας τενίστας αντιμετώπιζε τον αριστερόχειρα Ελβετό Ντομινίκ Στρίκερ, ο οποίος τον υποχρέωσε σε ήττα με 3-2 σετ (5-7, 7-6, 7-6, 6-7, 3-6) και αποκλεισμό.

Ο Στρίκερ αιφνιδίασε τον Στέφανο στο πρώτο σετ, καθώς στο 5-5 κατάφερε να του σπάσει το σερβίς και στη συνέχεια να το κατακτήσει, ενώ ο Τσιτσιπάς... «έφτυσε αίμα» για να μπορέσει να μείνει μακριά από ένα ενδεχόμενο 0-2 στα σετ.

Ο Ελληνας τενίστας κατάφερε με 7-2 στο tie break να ισοφαρίσει και πάλι στην διαδικασία αυτή να κερδίσει και το τρίτο σετ (7-5 οι πόντοι).

Στο τέταρτο σετ, με το σκορ υπέρ του 4-3, έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του και σέρβιρε για το ματς, αλλά ο Στρίκερ του είπε «όχι» και πήρε πίσω το break μειώνοντας σε 5-4!

Στο σερβίς του ο Ελβετός ισοφάρισε και έβαλε «φωτιά» ξανά στο ματς. Και αυτό το σετ οδηγήθηκε τελικά στο tie break όπου κι εκεί ο Στίκερ με 7-5 οδήγησε το ματς σε πέμπτο σετ.

Εκεί, ο Στρίκερ το κέρδισε με 6-3 και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.