Champions League: Ισοπαλία «χρυσάφι» για τον Ολυμπιακό με ανατροπή, 2-2 με την Τότεναμ [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός-Τότεναμ
Σπουδαία ισοπαλία για τον Ολυμπιακό με την Τότεναμ /Φωτογραφία: EUROKINISSI

Μπορεί να έχανε με 0-2 ο Ολυμπιακός, αλλά κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει σπουδαία ισοπαλία 2-2 από την Τότεναμ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Η βρετανική ομάδα «χτύπησε» σε λίγα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ, αλλά ο Ποντένσε μείωσε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και ο Βαλμπουενά ισοφάρισε με πέναλτι για το τελικό σκορ.

Το κυριότερο ήταν πως ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ, περσινή φιναλίστ του Champions League. Έπαιξε στα ίσια, είχε 17 τελικές έναντι 10 των Άγγλων και έδειξε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό που θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Πήρε ένα πόντο όμως που μπορεί να είναι πολύτιμος για τη συνέχεια της διοργάνωσης και ειδικά στην μάχη της 3ης θέσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 (26' πεν, Κέιν, 30' Μόουρα), δεν τα παράτησαν. Επαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και μείωσαν αρχικά στο 44' με τον Ποντένσε και ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 54' διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Οι Πειραιώτες είχαν δοκάρι στο 19' με τον Γκερέρο, ενώ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήλεγχαν το ρυθμό. Ομως στο τέλος δεν είχαν δυνάμεις για κάτι περισσότερο. Και εν τέλει κράτησαν την πολύτιμη ισοπαλία.