Champions League: Η Λανς «πέταξε» εκτός Ευρώπης τη Σεβίλλη [βίντεο] - iefimerida.gr

Champions League: Η Λανς «πέταξε» εκτός Ευρώπης τη Σεβίλλη [βίντεο]

Λανς-Σεβίλλη, Champions League
Λανς-Σεβίλλη, Champions League / Φωτογραφία: X

Η πολυνίκης του Europa League, Σεβίλλη χρειαζόταν μόνο νίκη στο «Bollaert-Delelis» για να κλέψει στην 6η και τελευταία αγωνιστική του Champions League την τρίτη θέση στον 2ο όμιλο και το «εισιτήριο» για τα play off εισόδου στους «16» του Europa League.

Όμως, η Λανς όχι μόνο άντεξε στην πίεση των Ανδαλουσιάνων, αλλά πήρε και τη νίκη με 2-1 και θα συνεχίσει στην Ευρώπη, στέλνοντας τους Ισπανούς… σπίτι τους.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, η Σεβίλλη (που αγωνίστηκε με πάρα πολλές απουσίες) είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 57' με το δοκάρι του Αντριάν Πεδρόσα. Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 63' με εύστοχο πέναλτι του Φρανκόφσκι κι έφεραν το ματς στα… μέτρα τους.

Οπισθοχώρησαν, ωστόσο, πολύ κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να βγουν μπροστά, να φτάσουν στην ισοφάριση στο 79' με εύστοχο πέναλτι του Σέρχιο Ράμος και να πιέσουν ως το τέλος. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λανς έκλεψε την μπάλα κι έφυγε στην κόντρα, ο Φουλζινί δεν λάθεψε στο τετ-α-τετ και η γαλλική ομάδα πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση.

Στο 1-1 έμειναν PSV και Άρσεναλ

Την ίδια ώρα, στο «Philips Stadion» η Αϊντχόφεν και η Άρσεναλ έμειναν στο 1-1 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς οι ισορροπίες στην πρώτη και δεύτερη θέση είχαν διαμορφωθεί απ' την προηγούμενη αγωνιστική, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά.

Ο Ενκέτια έδωσε το προβάδισμα στην Άρσενλ στο 42', με τον Φέρτεσεν να ισοφαρίζει στο 50' σε ένα ματς που έμοιαζε από ένα σημείο και μετά περισσότερο με… προπόνηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Champions League:

Τρίτη 12 Δεκεμβρίου

1ος Όμιλος

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν Μονάχου 22:00
  • Κοπεγχάγη-Γαλατασαράι 22:00

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)

Ομάδα ΓΚΟΛ Β.

1. Μπάγερν 11-6 13 -Προκρίθηκε στους «16»

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)

1. Άρσεναλ 16-4 13 -Προκρίθηκε στους «16»
  2. Αϊντχόφεν 8-10 9 -Προκρίθηκε στους «16»
  3. Λανς 6-11 8 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
  4. Σεβίλλη 7-12 2

3ος Όμιλος

• Νάπολι-Μπράγκα 22:00
  • Ουνιόν Βερολίνου-Ρεάλ Μαδρίτης 22:00

• Ρεάλ Μ. 13-5 15 -Προκρίθηκε στους «16»
  • Νάπολι 8-9 7
  • Μπράγκα 6-10 4
  • Ουνιόν Βερ. 4-7 2

4ος Όμιλος

• Ίντερ-Σοσιεδάδ 22:00
  • Σάλτσμπουργκ-Μπενφίκα 22:00

1. Σοσιεδάδ 7-2 11 -Προκρίθηκε στους «16»
  2. Ίντερ 8-5 11 -Προκρίθηκε στους «16»
  3. Σάλτσμπουργκ 3-5 4 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
  4. Μπενφίκα 4-10 1

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου

5ος Όμιλος

• Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο 22:00
  • Σέλτικ-Φέγενορντ 22:00

1. Ατλέτικο Μ. 15-6 11 -Προκρίθηκε στους «16»
  2. Λάτσιο 7-5 10 -Προκρίθηκε στους «16»
  3. Φέγενορντ 8-8 6 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
  4. Σέλτικ 3-14 1

6ος Όμιλος

• Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 22:00
  • Νιούκαστλ-Μίλαν 22:00

1. Ντόρμουντ 6-3 10 -Προκρίθηκε στους «16»
  2. Παρί ΣΖ 8-7 7
  3. Νιούκαστλ 5-5 5
  4. Μίλαν 3-7 5

7ος Όμιλος

• Λειψία-Γιουνγκ Μπόις 19:45
  • Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι 19:45

1. Μάντσεστερ Σ. 15-5 15 -Προκρίθηκε στους «16»
  2. Λειψία 11-9 9 -Προκρίθηκε στους «16»
  3. Γιούνγκ Μπόις 6-11 4 -Προκρίθηκε στα play off εισόδου στους «16» του Europa League
  4. Ερυθρός Αστ. 5-12 1