Απόφαση-σταθμός στο Βέλγιο: Επαναλαμβάνεται το ματς Άντερλεχτ-Γκενκ, λόγω λάθους του... VAR - iefimerida.gr

Η φάση για την οποία θα επαναληφθεί το Άντερλεχτ-Γκενκ
Η φάση για την οποία θα επαναληφθεί το Άντερλεχτ-Γκενκ / Φωτογραφία: X

Σε μία ιστορική απόφαση προχώρησε την Παρασκευή (26/1) η Πειθαρχική Επιτροπή της βελγικής ομοσπονδίας, καθώς αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα Άντερλεχτ-Γκενκ (2-1) για τη 19η αγωνιστική της Jupiler League που διεξήχθη στις 23 Δεκεμβρίου, λόγω κομβικού λάθος του VAR.

Με το σκορ στο 0-0, η Γκενκ έχασε πέναλτι στο 23ο λεπτό με τον Χέινεν. Ο Σμάιχελ απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Σορ την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, έπειτα από υπόδειξη του VAR.

Ο Video Assistant Referee ανέφερε προς τον διαιτητή Φερμπούμεν πως ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή, όμως στο ριπλέι φάνηκε ότι δύο παίκτες της Άντερλεχτ είχαν μπει νωρίτερα απ’ τον σκόρερ κι έτσι η εκτέλεση θα έπρεπε να επαναληφθεί.

Η Γκενκ κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα, την οποία εκδίκασε και δικαίωσε η Πειθαρχική Επιτροπή, δημιουργώντας ένα πολύ ξεχωριστό δεδικασμένο.