Basketball Champions League: Πρεμιέρα με ψυχωμένη νίκη για την ΑΕΚ, 84-79 επί της Λούντβιγκσμπουργκ - iefimerida.gr

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί της Λούντβιγκσμπουργκ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League / Φωτογραφία: Intime-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League, καθώς επικράτησε 84-79 της Λούντβιγκσμπουργκ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η επικράτηση της Ένωσης ήρθε με πολύ άγχος, αλλά και με κατάθεση ψυχής και ποιότητας στο παρκέ από πλευράς παικτών της. Έτσι, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα ξεκίνησε όπως έπρεπε την προσπάθειά της στο BCL της σεζόν 2023-24, σε ένα κρίσιμο αποτέλεσμα για την πορεία της στη φάση των ομίλων, παρότι ήταν μόλις η πρεμιέρα.

Ο Κουζμίνσκας ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 15 πόντους, ενώ καθοριστική συμβολή είχε ο Λάνγκστον Χολ με 12 πόντους και 8 ασίστ, ο οποίος στο τελευταίο 3λεπτο είχε 6 πόντους, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, αλλά και 1 ασίστ, όντας ο άνθρωπος που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ελληνική ομάδα.

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ «μίλησε» στο τέλος και πήρε μια πολύτιμη νίκη

Όπως φαίνεται και από τα επί μέρους σκορ των δεκαλέπτων, το ματς εξελίχθηκε σε μια μονομαχία... πόντο με πόντο. Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της, αφού στο 5-0 της ΑΕΚ, οι Γερμανοί «απάντησαν» με ένα 19-7 και προηγήθηκαν 19-12 στη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά.

Η Ένωση είχε σε καλή μέρα τους ΜάκΛεμορ και Κουζμίνσκας, όμως δεν είχε το μακρινό σουτ (μόλις 2/12 τρίποντα). Παράλληλα, αδυνατούσε να βρει... φάρμακο για την επιθετική «βουλιμία» του Μπούι και την υπεροπλοία του Γκρέιβς κάτω από το καλάθι.

Το «χλιαρό» ξεκίνημα της ΑΕΚ στο 4ο δεκάλεπτο έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος, όταν με σερί 8-1 και πρωταγωνιστή τον Εντίγκιν προηγήθηκαν 69-62 με 6,5 λεπτά να απομένουν. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Λάνγκστον Χολ και με εκπληκτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση, ηγήθηκε της αντεπίθεσης της Ένωσης και σε επί μέρους σκορ 13-4.

Έτσι, το σε βάρος της ελληνικής ομάδας 68-75 στο 36:30, μετατράπηκε σε προβάδισμα 81-79, 38 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Μέλσον αστόχησε στο καθοριστικό δίποντο και ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα έφεραν τελικά την «κιτρινόμαυρη» νίκη με 84-79.

ΑΕΚ - Λούντβιγκσμπουργκ 84-79

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Φλιώνης 2, Κουζμίνσκας 15, ΜάκΛεμορ 13 (1), Νετζίπογλου 6, Τίλμαν 14, Χατζηδάκης 3, Χολ 12, Καμπενγκέλε 8, Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι, Ραντλ 9 (1)

Λούντβιγκσμπουργκ (Τζόσουα Κινγκ): Μπούι 13 (3), Εντίγκιν 15 (1), Γκρέιβς 17 (1), Λιούις 5 (1), Πόλας 2, Μπάρε 4, Τσάιλντς 9 (1), Χάμοντ 10 (2), Μέλσον 4, Πάτρικ

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79