Αγγλία: Στη Μάντσεστερ Σίτι το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς -Νίκησε τη Λίβερπουλ στα πέναλτι - iefimerida.gr

Φάση από το Σίτι-Λίβερπουλ
Φάση από το Σίτι-Λίβερπουλ / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε για 2η συνεχή χρονιά και έκτη φορά στην ιστορία της το Community Shield, δηλαδή το αγγλικό Σούπερ Καπ, το οποίο παραδοσιακά σηματοδοτεί την έναρξη της σεζόν στη Γηραιά Αλβιόνα.

Η περσινή πρωταθλήτρια αλλά και κυπελλούχος αντιμετώπισε στο Γουέμπλεϊ την δεύτερη πέρυσι στην Premier League, Λίβερπουλ, της οποίας επικράτησε με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος 1-1, ενώ το χαμένο πέναλτι της Λίβερπουλ (το 2ο) εκτέλεσε ο Βαϊνάλντουμ (απέκρουσε ο Μπράβο).

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ έμοιαζε μπλοκαρισμένη, τίποτα δεν έδειχνε αυτό που θα επακολουθούσε στην επανάληψη. Ο Στέρλινγκ θα μπορούσε να κλειδώσει την νίκη των «πολιτών», όταν σε τετ-α-τετ «κόλλησε» το μυαλό του και δεν τελείωσε την εύκολη φάση και κάπου εκεί ξεκίνησε η… κατηφόρα.

Η Μάντσεστερ Σίτι «κάθισε» και σχεδόν κάθε φάση μύριζε γκολ. Ο προωθημένος Φαν Ντάικ με ένα βολέ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι με την μπάλα για εκατοστά να μην περνάει την γραμμή (57’), στην επόμενη φάση ο Σαλάχ αστόχησε για ελάχιστα. Ο Μπράβο με νέα επέμβαση αρνήθηκε το 1-1 (69’), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα λίγο αργότερα (77’), όταν ο Φαν Ντάικ έκανε την σέντρα και ο Μάτιπ με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1.

Ο μοναδικός λόγος που ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι ήταν ο Χιλιανός τερματοφύλακας. Ο Μπράβο απέκρουσε το σουτ του ανενόχλητου Κεϊτά από το ύψος του πέναλτι (83’), αρνήθηκε το 2-1 σε τετ-α-τερ με τον Σαλάχ (88’) ενώ στις καθυστερήσεις ο Γουόκερ με απίθανο τρόπο έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Αιγύπτιου, ο οποίος προς στιγμήν πίστεψε στο buzzer beater! Στα πέναλτι, ο Άλισον δεν είχε απάντηση σε καμία από τις εκτελέσεις των Γκιντογάν, Σίλβα, Φόντεν, Ζιντσένκο, Γκάμπριελ Ζεσούς, ο Μπράβο απέκρουσε το πέναλτι του Βαϊντάλντουμ και κάπως έτσι η γαλάζια κορδέλα μπήκε στο πρώτο τρόπαιο της σεζόν.