ΑΕΚ: Θετική η εικόνα στο πρώτο φιλικό -Κέρδισε με 2-0 τη Γκενκ [βίντεο] - iefimerida.gr

ΑΕΚ: Θετική η εικόνα στο πρώτο φιλικό -Κέρδισε με 2-0 τη Γκενκ [βίντεο]

Γκενκ - ΑΕΚ
Γκενκ - ΑΕΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, επικρατώντας 2-0 της Γκενκ στο Βέλγιο.

Με τους νεοαποκτηθέντες Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς και Πινέδα να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα κιτρινόμαυρα (όπως βέβαια και ο Ματίας Αλμέιδα στον πάγκο), η Ενωση έδειξε διάθεση να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο, με πίεση ψηλά και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας.

Αν και το αποτέλεσμα δεν έχει μεγάλη σημασία στα φιλικά, πρέπει να σημειωθεί ότι η Γκενκ βρίσκεται σε υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας, καθώς το βελγικό πρωτάθλημα αρχίζει σε μία εβδομάδα.

Πρωταγωνιστές του αγώνα για την ΑΕΚ ήταν ο Μήτογλου και ο Αθανασιάδης. Ο πρώτος, αν και αμυντικός, είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο. Μόλις στο τρίτο λεπτό, πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα μετά από παρέμβαση του Μουνιόθ της Γκενκ.

Στο 33΄ ο Μήτογλου διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μετά από κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Αραούχο. Σε ό,τι αφορά τον τερματοφύλακα της Ενωσης, απέκρουσε πέναλτι του Ντέσερς στο 13΄, ενώ στο 23΄ σταμάτησε τον ίδιο παίκτη σε τετ-α-τετ.

Ο «Δικέφαλος» είχε κι άλλες ευκαιρίες με τους Λιβάι Γκαρσία, Μπότο και Κοσίδη, ενώ διατήρησε την καλή εικόνα της και στο β΄ ημίχρονο, παρά τις πολλές αλλαγές του Αλμέιδα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Αθανασιάδη, Τζαβέλλα, Σιμάνσκι, Μήτογλου, Ρότα, Τσούμπερ, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλο, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο Στο β΄ ημίχρονο η ενδεκάδα ήταν Χατζηεμμανουήλ, Μισελέν, Μοχαμαντί, Κορνέζος, Λάτσι, Μουστακόπουλος, Πινέδα, Μπότος, Μαχαίρας, Γιούσης, Κοσίδης, ενώ ως αλλαγές χρησιμοποιήθηκαν οι Τζούντα Γκαρσία και Ραντόνια στο τελευταίο τέταρτο.

Γκενκ - ΑΕΚ 0-2 | Τα highlights της αναμέτρησης