Basketball Champions League: «Βασίλισσα» στην Προύσα η ΑΕΚ, νίκη με 85-82 επί της Τόφας και πρόκριση στους «16» - iefimerida.gr

Νίκη της ΑΕΚ στην Προύσα και πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League / Φωτογραφία: Facebook-KAE ΑΕΚ

Η ΑΕΚ «άλωσε» την Προύσα στο δεύτερο παιχνίδι της με την Τόφας για τα play in του Basketball Champions League και με τη νίκη της 85-82 πέρασε στους «16».

Η Ένωση νίκησε και τις πολλές και σημαντικές απουσίες της, για να πανηγυρίσει ένα μεγάλο αποτέλεσμα και να συνεχίσει το «ταξίδι» της στο Basketball Champions League της σεζόν 2022-23.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές από τη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν στην επανάληψη και έδωσαν τέλος στην ευρωπαϊκή συνέχεια της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Πρωταγωνιστές της επιτυχίας για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη ήταν οι Ακίλ Μίτσελ (21 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιάνις Στρέλνιεκς (17 πόντοι, 6 ασίστ) και Κένι Γουίλιαμς (16 πόντοι), ενώ «κρύο αίμα» αποδείχθηκε ο Δημήτρης Φλιώνης, ο οποίος στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα μέτρησε ένα δίποντο και 2/2 βολές, με τις οποίες διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ έβαλε ξανά δύσκολα στον εαυτό της, αλλά βρήκε τις λύσεις

Δίχως διάρκεια σε άμυνα και επίθεση μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να ελέγξει τον ρυθμό και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +9 (18-9).

Ωστόσο, με τον Στρέλνιεκς να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια, η Ένωση βελτίωσε το κομμάτι της επίθεσης στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να ροκανίσει τη διαφορά, να προηγηθεί με 22-23 στο 15', πριν η Τόφας ανακτήσει το προβάδισμα και πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με το «εύθραυστο» +4 (42-38).

Με την ΑΕΚ να ενεργοποιεί την άμυνα της, τον Μίτσελ να κυριαρχεί στη ρακέτα και τον Γουίλιαμς να «συνδέεται» από τα 6,75 μέτρα, η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο.

Η Ένωση περιόρισε τους γηπεδούχους στους 10 πόντους και με επιμέρους σκορ 10-23 όχι μόνο… προσπέρασε, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (52-61).

Οι διψήφια διαφορά που οικοδόμησε η ελληνική ομάδα απειλήθηκε γρήγορα στον… επίλογο του αγώνα από την Τόφας, η οποία με το πόδι… κολλημένο στο γκάζι στο κομμάτι της παραγωγικότητας, πλησίασε στο -1 (75-76) στο 38'.

Ωστόσο, ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε κομβικό τρίποντο (78-81 στα 52" για τη λήξη), ο Φλιώνης κράτησε σε απόσταση την Ένωση με δίποντο (80-83 στα 29"), για να σφραγίσει ο ίδιος τη νίκη-πρόκριση από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (82-85).

Τόφας Μπρούσα - ΑΕΚ 82-85

Τόφας Μπρούσα (Δημήτρης Πρίφτης): Μπράιμο 6, Μπουγιουκτουντσέλ 5 (1), Γκρέι 18 (2), Μιλάκνις 9 (3), Ουγκιουρλού 12 (1), Ντεμίρ, Ένις 17 (2), Τόμπσον 7, Τουρέ 8

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φλιώνης 8, Μίτσελ 21 (14ρ.), Στρέλνιεκς 17 (3), Γουίλιαμς 16 (3), Ξανθόπουλος, Φρέιζιερ 6, Μάντσεν 4, Μάιλς 13 (3), Παπαδάκης

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85