ΑΕΚ-Μαρσέιγ 0-2: Πλήρωσε την αδυναμία της να βρει γκολ και τα λάθη της - iefimerida.gr

ΑΕΚ-Μαρσέιγ 0-2: Πλήρωσε την αδυναμία της να βρει γκολ και τα λάθη της

Η ΑΕΚ έχασε με 2-0 από τη Μαρσέιγ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League
Η ΑΕΚ έχασε με 2-0 από τη Μαρσέιγ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League / Φωτογραφία: Intime-ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μπορεί η ΑΕΚ να κοίταξε στα «μάτια» τη Μαρσέιγ, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, καθώς πλήρωσε τα λάθη της και την αδυναμία να βρει γκολ στις καλές στιγμές που είχε.

Τα γκολ της γαλλικής ομάδας που έκανε το 2x2 κόντρα στην Ένωση, πέτυχαν ο Μπεμπά στο 25' και ο Σαρ στο 90+3'. Η ελληνική ομάδα είχε ένα εξαιρετικό διάστημα στην αρχή της επανάληψης για να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι, αλλά για ακόμη μια φορά μέσα στη σεζόν δεν παρουσιάστηκε εύστοχη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση παραμένει στην τρίτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, πίσω από τη Μαρσέιγ που έχει 8 και την Μπράιτον που έφτασε στους 7, μετά τη νίκη της με 2-0 στο Άμτσερνταμ επί του Άγιαξ. Ο «δικέφαλος» πρέπει να νικήσει οπωσδήποτε την επόμενη αγωνιστική (30/11) στη Νέα Φιλαδέλφεια την αγγλική ομάδα για να ελπίζει σε πρόκριση, ωστόσο ο ρεαλιστικός στόχος είναι η ευρωπαϊκή συνέχεια μέσω του Conference League.

Η ΑΕΚ δεν φάνηκε να πήρε το μάθημά της στη Μασσαλία, έβγαλε τα ίδια ζητήματα

Με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ, ο Ματίας Αλμέιδα στηρίχθηκε για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό στην εμπειρία. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ματς-καρμπόν με το ματς της Μασσαλίας, καθώς οι Γάλλοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκαν δίκαια.

Η Μαρσέιγ έχασε απίθανη ευκαιρία στο 17' με τον Βιτίνια, ο οποίος κλώτσησε... αέρα από την ασίστ του Εντιαγέ και με εξουδετερωμένη όλη την άμυνα της ΑΕΚ.

Στο 25', από κόρνερ του Κλος, ο Μπεμπά σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και σκόραρε για το 0-1. Μεγάλη ευθύνη στη φάση φέρουν τόσο ο Αθανασιάδης με την άστοχη έξοδο που έκανε, αλλά και Χατζισαφί που έχασε το μαρκάρισμα του αντιπάλου του που βρήκε δίχτυα.

Λίγο έλειψε από πανομοιότυπη φάση να δεχθεί κι άλλο γκολ η Ένωση, όταν στο 33' ο Λόντι εκτέλεσε το κόρνερ και ξανά ο Μπεμπά έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης σε αυτήν την περίπτωση απέκρουσε.

Το πρώτο κομμάτι του δεύτερου 45λέπτου ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η ΑΕΚ εμφανίστηκε «μεταμορφωμένη» και ζόρισε πολύ τους Γάλλους, ενώ θα μπορούσε να είχε φτάσει στην ισοφάριση. Μάλιστα, θα έπρεπε να το κάνει στο 51', όταν στην εξ επαφής κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μετά από σέντρα του Άμραμπατ, ο 25χρονος στράικερ «σημάδεψε» τον Λόπεθ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55' ο Ισπανός τερματοφύλακας επενέβη καθοριστικά και στο σουτ του Γκατσίνοβιτς μέσα από την περιοχή.

Στο 63' ήταν σειρά του Αθανασιάδη να κρατήσει «όρθια» την ομάδα του, όταν απέκρουσε ενστικτωδώς την προσπάθεια του Βιτίνια.

Στο σημείο εκείνο ο Αλμέιδα πραγματοποίησε τη γνωστή τριπλή διορθωτική του κίνηση, ρίχνοντας στο παιχνίδι όλα τα επιθετικά του όπλα: Τσούμπερ, Πόνσε και Αραούχο. Ωστόσο, αυτό γύρισε... μπούμερανγκ, καθώς χάθηκε η συνοχή και η ορμή που είχαν παρουσιάσει οι γηπεδούχοι και η Μαρσέιγ κατάφερε να «παγώσει» το ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο 80' ο Βιτίνια προσπάθησε να «τελειώσει» το ματς, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι. Η Ένωση μπορούσε ακόμα να ελπίζει. Άρχισε να απειλεί ξανά, αλλά κυρίως με σέντρες του Ελίασον, καθώς δεν έβρισε χώρους.

Η κεφαλιά του Τσούμπερ στο 89’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Λόπεθ, όπως συνέβη και στο σουτ του Αραούχο στο 90+1'. Αν και ο «δικέφαλος» δημιούργησε πανικό στην περιοχή των Μασσαλών, δεν κατάφερε να βρει κάτι.

Αντίθετα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βερετού έκλεψε τη μπάλα, έφτασε απέναντι από τον Αθανασιάδη και «δώρισε» το γκολ στον Σαρ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.