Για 5 δευτερόλεπτα έχασε το χάλκινο στους Ολυμπιακούς ο Γιαννιώτης - iefimerida.gr

Για 5 δευτερόλεπτα έχασε το χάλκινο στους Ολυμπιακούς ο Γιαννιώτης

Για 5 δευτερόλεπτα έχασε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς ο Γιαννιώτης

Το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έχασε για μόλις πέντε δευτερόλεπτα ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10 χιλιόμετρα ανοικτής θάλασσας.

Ο 32χρονος κολυμβητής βρισκόταν από την αρχή του τελικού στους προπορευόμενους αθλητές, κατάφερε να ανέβει έως την δεύτερη θέση στον έκτο και τελευταίο γύρο, όμως 300 μέτρα πριν από τον τερματισμό έδειξε να μένει από δυνάμεις και τον προσπέρασαν οι αθλητές που βρίσκοταν πίσω του. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τυνήσιος Ουσάμα Μελούλι, δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Τόμας Λουρτζ και στην τρίτη θέση ο Καναδός Ρίτσαρντ Γουέινμπεργκερ, ενώ ο Γιαννιώτης με χρόνο 1:50:05.3, έμεινε μόλις πέντε δευτερόλεπτα πίσω από τον Καναδό.

Η τέταρτη θέση του Γιαννιώτη είναι η καλύτερη που έχει καταλάβει Ελληνας αθλητής σε Ολυμπιακούς Αγώνες.