Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου δεν… παίζει, 0-2 την ΑΕΚ σε 3 λεπτά [βίντεο] - iefimerida.gr

Σκόρερ ο Λεβαντόφσκι απόψε στο ΟΑΚΑ /Φωτογραφία: EUROKINISSI

Μέχρι το 61’ η ΑΕΚ κρατούσε γερά, αλλά μέσα σε 122 δευτερόλεπτα τα… κατάστρεψε όλα.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν συγχώρεσε τα λάθη της άμυνας και στο 61’ και στο 62’ «καθάρισε» το ματς.

Στο κατάμεστο από 60.000 οπαδούς η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε όσο χρειαζόταν και σπατάλησε λίγες δυνάμεις. Η ΑΕΚ μετά το πρώτο ημίχρονο που άντεξε στην πίεση, πήρε θάρρος με την έναρξη του δευτέρου. Ο κόσμος μπήκε στον… ρυθμό του αγώνα και τότε η Μπάγερν σκόραρε. Στο 61’ με τον Χάβι Μαρτίνεζ και δύο λεπτά μετά με τον Λεβαντόφσκι, χτυπώντας από την δεξιά πλευρά της ΑΕΚ και στα δύο γκολ.

Φανταστική ατμόσφαιρα από 60.000 φιλάθλους που δημιούργησαν ρεκόρ προσέλευσης σε ευρωπαϊκό ματς της ΑΕΚ. Χωρίς βαθμό παραμένει η Ένωση στον όμιλο.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Γαλανόπουλος (84΄ Γκάλο), Σιμόες, Μπακασέτας, Μάνταλος (76΄ Αλεφ), Κλωναρίδης (64΄ Μπογέ), Πόνσε

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Σίλε, Χούμελς, Ραφίνια, Τιάγκο Αλκάνταρα, Χάβι Μαρτίνες, Χάμες Ροντρίγκες (62΄ Γκορέτσκα), Ρόμπεν, Γκνάμπρι (75΄ Μίλερ), Λεβαντόφσκι (84΄ Σάντρο Βάγκνερ)