Basket League: Εύκολα ο ΠΑΟ το Λαύριο, νίκη για Πανιώνιο επί του Αρη - iefimerida.gr

Basket League: Εύκολα ο ΠΑΟ το Λαύριο, νίκη για Πανιώνιο επί του Αρη

Aνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου /Φωτογραφία: Εurokinissi

Νίκες για Παναθηναϊκό και Πανιώνιο στην Basket League.

Με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την 3η νίκη του στην Basket League φέτος ο Παναθηναϊκός, όπως δείχνει το 108-63 επί του Λαυρίου, στο ΟΑΚΑ. Πριν καν συμπληρωθούν τρία 24ωρα από την κατοστάρα επί της Γκραν Κανάρια, οι «πράσινοι» πέτυχαν και δεύτερη, με τον Κωνσταντίνο Μήτογλου να αγωνίζεται 20 λεπτά και να χάνει το double double για ένα ριμπάουντ (15π., 9ρ.).

Βασιζόμενος στην τριάδα των Αμερικανών Μπέρι, Χάρις και Τέιλορ, ο Πανιώνις πήρε μία μεγάλη νίκη, την πρώτη του σε 3 αγωνιστικές της Basket League, επί του Άρη, 70-66, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί και με +16 (45-29) στο 18ο λεπτό χάρη σε τρίποντα από Μπέρι και Χάρις, ενώ όταν δεν... κάρφωνε ο Τέιλορ κέρδιζε φάουλ μέσα στη ρακέτα. Στην 4η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στον πόντο (65-64) με τρίποντο του Μποχωρίδη στα 2:54΄΄, με τον Χάρις να ευστοχεί έξω από τα 6.75 (68-64) με εναπομείναντα χρόνο 1:21 και να «καθαρίζει» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους «κυανέρυθρους». Μετά από 1/2 βολές του Κίσερ, Μπελ και Τζόουνς αστόχησαν σε προσπάθεια για 3 και ο Άρης συμβιβάστηκε με τη 2η ήττα του.