Nations League: Η Γαλλία «τιμώρησε» τη Γερμανία, «όρθια» η Κύπρος [βίντεο] - iefimerida.gr

Nations League: Η Γαλλία «τιμώρησε» τη Γερμανία, «όρθια» η Κύπρος [βίντεο]

Με 2 γκολ του Γκριεζμάν η Γαλλία έκανε την ανατροπή

Παγκόσμια... ανατροπή!

Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, με εξαιρετικό δεύτερο μέρος, έφτασε στην ανατροπή απέναντι στη Γερμανία με 2-1, οφείλοντας πολλά στον Γιορίς που έκανε σημαντικές επεμβάσεις, αλλά στον Σανέ που πέταξε πολλές ευκαιρίες στα σκουπίδια για την Γερμανία, ειδικά στο πρώτο μέρος. Ο Κροος με πέναλτι έβαλε τα «πάντσερ» μπροστά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος ο Γκριεζμάν στο 62’ από σέντρα του Ερντάντεζ και με πέναλτι του Γκριεζμάν που κέρδισε ο Ματουιντί από τον Χούμελς έκανε το 2-1.

Το πάλεψε η Κύπρος με το 1-1 απέναντι στην Σλοβενία, ενώ ήταν κοντά στη νίκη μέχρι το 83' όταν ισοφαρίστηκε.

Τα αποψινά αποτελέσματα του Nations League:

• Γαλλία - Γερμανία 2-1 (62', 79' πεν Γκριεζμάν - 14' πεν. Κρόος)
  • Ιρλανδία - Ουαλία 0-1 (58' Γουίλσον)
  • Ουκρανία - Τσεχία 1-0 (43' Μαλινόβσκι)
  • Νορβηγία - Βουλγαρία 1-0 (31' Μοχάμεντ Ελιουνούσι)
  • Σλοβενία - Κύπρος 1-1 (83' Σκούμπιτς - 37' Παπουλής)
  • Γιβραλτάρ - Λιχτενστάιν 2-1 (61' Καμπρέρα, 66' Τσιπολίνα - 15' Σαλάνοβιτς)
  • Λετονία - Γεωργία 0-3 (8' Κανκάβα, 29' Γκβίλια, 61' Τσακβετάτζε)

Η Βραζιλία πήρε το ντέρμπι

Βραζιλία και Αργεντινή διασταύρωσαν τα ξίφη τους στη Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας στο πλαίσιο διεθνούς φιλικής αναμέτρησης και όλα έδειχναν πως το μεγαλύτερο ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής θα έληγε ισόπαλο χωρίς γκολ, καθώς δεν είχε πολλές φάσεις. Τα "καναρίνια" όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και φρόντισαν να αφήσουν... άναυδη την "αλμπισελέστε" με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων: ο Νεϊμάρ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και έφερε τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, με τον Μιράντα να πετάγεται πιο ψηλά από όλους και να διαμορφώνει το τελικό 1-0 για την ομάδα του Τίτε.