Κύπελλο Ελλάδος: «Αλώβητος» ο Αρης (1-1) στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Σιώπης σε φάση με τον Σακχόφ /Φωτογραφία: EUROKINISSI

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Αρης έφυγε με 1-1 από την Τούμπα, απέναντι στον συμπολίτη ΠΑΟΚ.

Μπορεί το ματς να μην είχε τεράστια βαθμολογική σημασία μιας και είναι η 1η αγωνιστική στον όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, αλλά είναι... ντέρμπι στην πόλη και μάλιστα μετά από αρκετά χρόνια. Στο 25' ο Πέλκας με πέναλτι άνοιξε το σκορ, αλλά ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α' ημιχρόνου ο Γκαρσία για το τελικό 1-1.

Στο 59' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κίτσιου για τον ΠΑΟΚ.

Ετσι, το 201ο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης δεν είχε νικητή. Η πρώτη μονομαχία τους, μετά από τεσσεράμιση χρόνια, έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο του βαθμό στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας και τον Αρη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Ραντεβού για τις δύο ομάδες στην έδρα του Άρη την 7η αγωνιστική της Super League.