Europa League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό, 3-1 την Μπέρνλι [βίντεο] - iefimerida.gr

Europa League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό, 3-1 την Μπέρνλι [βίντεο]

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 την Μπέρνλι στο Καραϊσκάκη και έκανε το πρώτο (σημαντικό) βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League.

Η ομάδα του Πειραιά έτσι πήρε απόψε σημαντικό προβάδισμα για να μπει στους ομίλους, κάτι που πρέπει να προστατεύσει σε μία εβδομάδα στην ρεβάνς της Αγγλίας (Πέμπτη 30 Αυγούστου, 21:45).

Στο 19’ ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ, αλλά η Μπέρνλι ισοφάρισε με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 33’ με τον Γουντ. Ο ΟΣΦΠ είχε πολλά παράπονα από τον διαιτητή για το πέναλτι υπέρ της Μπέρνλι, αλλά και δύο δικά του που δεν δόθηκαν.

Έτσι, μπήκε... φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» γρήγορα. Στο 48’ ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά και στο 60’ ο Φορτούνης με πέναλτι έγραψαν τον τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (84' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (88' Φετφατζίδης), Γκερέρο.

ΜΠΕΡΝΛΙ (Σον Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66' Λένον), Κορκ, Χένρικ, Τέιλορ, Γκούντμουνσον (76' Βόουκς), Μπαρνς, Γουντ (62' Ταρκόφσκι).

Διαβάστε πως μετέδωσε το ματς το iefimerida.gr

ΤΑ ΓΚΟΛ

Στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)-Μόλντε (Νορβηγία) 3-1
  • Τρέντσιν (Σλοβακία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 1-1
  • Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 0-1
  • ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Αστάνα (Καζακστάν) 1-0
  • Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) 1-0
  • Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία)-Σεβίλη (Ισπανία) 0-1
  • Σούντουβα (Λιθουανία)-Σέλτικ (Σκωτία) 1-1
  • Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 3-1