Πρωταθλητής στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός -Κέρδισε την ΑΕΚ [εικόνες] - iefimerida.gr

Πρωταθλητής στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός -Κέρδισε την ΑΕΚ [εικόνες]

Φωτογραφία: Εurokinissi

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στους τελικούς των πλέι-οφ και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ των Ανδρών, με 3-2 νίκες επί της ΑΕΚ.

Στον πέμπτο και αποφασιστικό αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 24-23 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και ολοκλήρωσαν με νταμπλ την παρθενική σεζόν τους στο άθλημα της χειροσφαίρισης, στο οποίο εισήλθαν πέρυσι το καλοκαίρι, απορροφώντας τον -περσινό πρωταθλητή- ΙΕΚ Ξυνή.

Πολλά παράπονα από την ΑΕΚ για τη διατησία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-3, 7-3, 11-5, 13-7 (ημ), 14-10, 18-13, 21-16, 21-18, 22-21, 24-23

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 4, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 1, Βαμβακάς 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3.

Πρωταθλητής στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός -Κέρδισε την ΑΕΚ [εικόνες] | iefimerida.gr 0