Stoiximan.gr Basket League: Στον τελικό ο ΠΑΟ, κέρδισε (72-88) τον ΠΑΟΚ - iefimerida.gr

Stoiximan.gr Basket League: Στον τελικό ο ΠΑΟ, κέρδισε (72-88) τον ΠΑΟΚ

Φωτογραφία: Εurokinissi

Και φέτος ο Πρωταθλητής ΠΑΟ στον τελικό!

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (27 πόντοι), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-72 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε με σκορ 3-0 στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League. Οι "πράσινοι" με ξέσπασμα στην 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-10 πήραν τη νίκη και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Προμηθέας Πατρών. Ο "Δικέφαλος" το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να κοντράρει την ομάδα του Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 14 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέιμς (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ σε 9'19''), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο σε 33'47''), Ρίβερς, Παππάς 13 (4/8 τρίποντα), Γκσιτ 11 (12 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου.