Super League: «Παλικάρι» ο ΠΑΟ κέρδισε 1-0 τον Ατρόμητο, 3-0 η Ξάνθη τον ΠΑΣ - iefimerida.gr

Super League: «Παλικάρι» ο ΠΑΟ κέρδισε 1-0 τον Ατρόμητο, 3-0 η Ξάνθη τον ΠΑΣ

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Ο ΠΑΟ δεν τα... παρατά!

Ο Ατρόμητος ήταν ισάξιος (τουλάχιστον) αντίπαλος, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Απόστολος Νικολαΐδης» και κατόρθωσε να επικρατήσει με 1-0, χάρις στο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μουνιέ στο 58ο λεπτό. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Μυστακίδης, που είχε μπει ως αλλαγή στο 64ο λεπτό, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στο 81΄.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχανε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας στο δεύτερο και κάπως έτσι η ομάδα της Θράκης έφτασε στο ευρύ 3-0 (50΄ Ντουρίτσκοβιτς, 56΄, 72΄ Γέντρισεκ) επί των φιλοξενούμενων, έμεινε μόνη στην πέμπτη θέση και έχει το προβάδισμα για έξοδο στο Europa League, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.