Δεν χάνει από κανέναν η Μάντσεστερ Σίτι - iefimerida.gr

Δεν χάνει από κανέναν η Μάντσεστερ Σίτι

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε στη «ρώσικη ρουλέτα», με 4-3 της Λέστερ, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 1-1. Η Σίτι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Σίλβα, όμως, στο 97' ο Βάρντι ισοφάρισε με πέναλτι κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν μπήκε κάποιο γκολ και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. «Μοιραίοι» για τις «αλεπούδες» ήταν οι Βάρντι και Μαχρέζ που αστόχησαν κι έδωσαν την πρόκριση στους «πολίτες».

Στον άλλο προημιτελικό της διοργάνωσης, η Αρσεναλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Γουέστ Χαμ, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς. Το «χρυσό» γκολ των «κανονιέρηδων» σημείωσε ο Γουέλμπεκ στο 42'.